Kişilik tipleri ve kariyer başarısı arasındaki ilişki: Havacılık sektöründe bir uygulama
The relationship between personality types and career success: An application in the aviation sector
  1. Tez No: 807392
  2. Yazar: ABDULLAH ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN SIRKINTIOĞLU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küreselleşen dünyada havacılık sektörünün bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde teknolojik gelişmelerin yanı sıra ekonomik ve sosyal alanlarda da gelişime büyük katkı sağladığı görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı havacılık sektöründe çalışan bireylerin kişilik tiplerinin kariyer başarıları üzerindeki etkisini ve ilgili kavramlar arasındaki ilişkisini saptamaktır. Bu amaçla literatür taraması yapılarak kavramsal açıklamalarda bulunulmuş ardından özel bir havayolu şirketinin çalışanlarından güvenirlikleri test edilmiş olan“Beş Faktörlü Kişilik Tipleri Ölçeği”ve“Kariyer Başarısı Ölçeği”kullanılarak anket tekniğiyle veri toplanmıştır. Konu kapsamında oluşturulan hipotezlere yönelik toplanan veri korelasyon ve regresyon analizinden yararlanılarak test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre beş faktörlü kişilik tipleri ile kariyer başarısı arasında ilişkinin var olduğu, sorumluluk ve uyumluluk boyutlarının kariyer başarısını pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği diğer boyutların ise kariyer başarısına anlamlı bir etkide bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalized world, it is evident that the aviation sector contributes significantly to regional, national, and international development in terms of technological advancements as well as economic and social aspects. The main objective of this study is to determine the impact of personality types on individuals working in the aviation sector's career success and examine the relationship between relevant concepts. To achieve this objective, a literature review was conducted to provide conceptual explanations. Subsequently, data was collected through surveys using the“Five Factor Personality Types Scale”and the“Career Success Scale”which had been previously tested for reliability among employees of a specific airline company. The collected data was then analyzed using correlation and regression analysis to test the formulated hypotheses. The findings indicated that there is a relationship between the five-factor personality types and career success. Specifically, the dimensions of conscientiousness and agreeableness were found to positively and significantly influence career success, while the other dimensions did not have a significant impact on career success.