Erken STEM mesleki gelişim programının çocuk gelişimi ön lisans öğrencilerinin kişisel ve mesleki yetkinlik algıları ile öz-yeterlilik inançları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the early STEM professional development program on the personal-professional competencies and self-efficacy beliefs of child development students
  1. Tez No: 807391
  2. Yazar: ÖZLEM KEKİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE YABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma Erken STEM Mesleki Gelişim Programı'nın çocuk gelişimi ön lisans öğrencilerinin kişisel ve mesleki yetkinlik algıları ile öz-yeterlilik inançları üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu alanda sınırlı çalışmaların olduğu belirlenmiştir. STEM gibi güncel bir eğitimin, çocukların gelişimini takip edip destekleyen çocuk gelişimi programı ön lisans öğrencilerinin kişisel ve mesleki yetkinlik algıları ile öz yeterlilik inançlarına etkisinin bilinmesiyle literatüre katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Araştırmada durum çalışması (case studies) araştırma deseni kullanılmıştır. Şanlıurfa ilinde bir üniversitenin Çocuk Gelişimi Programı ön lisans öğrencileri ile STEM eğitimi yapılacağından durumun çok yönlü şekilde, nitel ve nicel verilerden faydalanarak araştırılması uygun görülmüştür. Araştırmanın evreni Şanlıurfa ilinde bir üniversitenin Çocuk Gelişimi Programına dâhil öğrencilerdir. Araştırmanın çalışma grubu Şanlıurfa ilinde bir üniversitenin Çocuk Gelişimi Programında okuyan 2. Sınıf (son sınıf) 18 çocuk gelişimi ön lisans öğrencisi olarak belirlenmiştir. Çalışma gurubu belirlenirken kolay ulaşılabilir örneklem kullanılmıştır. Yapılan çalışmada Kişisel-Mesleki Yetkinlikler Algı Ölçeği, STEBI-B ölçeği ve BAUSTEM'in Öğretmen Öz Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Bulgularda Erken STEM Mesleki Gelişim Programına katılan çocuk gelişimi ön lisans öğrencilerinin kişisel ve mesleki yetkinlik algılarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Erken STEM Mesleki Gelişim Programına katılan çocuk gelişimi ön lisans öğrencilerinin öz- yeterlik inançlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Öğretmen öz değerlendirme formuna ilişkin sonuçlarda STEM eğitiminin çocuk gelişimi ön lisans öğrencilerinin kişisel ve mesleki yetkinlikleri ile öz yeterliliklerine katkı sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of the Early STEM Professional Development Program on the personal and professional competence perceptions and self-efficacy beliefs of child development associate degree students. It has been determined that there are limited studies in this area. It is thought that a contribution to the literature will be made by knowing the effect of a current education such as STEM on the personal and professional competence perceptions and self-efficacy beliefs of the child development program associate degree students who follow and support the development of children. Case studies research design was used in the study. Since STEM education will be carried out with associate degree students of the Child Development Program of a university in Şanlıurfa, it was deemed appropriate to investigate the situation in a multi-faceted way by making use of qualitative and quantitative data. The universe of the research is the students included in the Child Development Program of a university in Şanlıurfa. The study group of the research was determined as 18 second year (last year) child development associate degree students studying in the Child Development Program of a university in Şanlıurfa. An easily accessible sample was used when determining the study group. In the study, Personal-Vocational Competencies Perception Scale, STEBI-B scale and BAUSTEM's Teacher Self-Evaluation Form were used. In the findings, it was found that there was a statistically significant difference in the personal and professional competence perceptions of the child development associate degree students who participated in the Early STEM Professional Development Program. A statistically significant difference was found in the self-efficacy beliefs of the child development associate degree students who participated in the Early STEM Professional Development Program. In the results of the teacher self-evaluation form, it was found that STEM education contributed to the personal and professional competencies and self-efficacy of child development associate degree students.