Poli(metil metakrilat-b-ε-kaprolakton) kopolimerinin eş zamanlı atom transfer radikal ve halka açılması polimerizasyonları ile sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly(methyl methacrylate-b-ε-caprolacton) copolymer with simultaneous atom transfer radical and public-opening polymerizations
- Tez No: 807395
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, metil metakrilatın atom transfer radikal polimerizasyonu ve εkaprolaktonun halka açılması polimerizasyonu ile eş zamanlı poli (metil metakrilat-bε-kaprolakton) blok kopolimerinin sentezi ve karakterizasyonu yapıldı. Poli (metil metakrilat-b-ε-kaprolakton) blok kopolimerlerinin sentezi, ε-kaprolakton ve metil metakrilat monomer miktarları, 2-(2-kloroetoksi) etanol başlatıcı miktarı, toluen çözücüsü miktarı ve polimerizasyon süresi değiştirilerek gerçekleştirildi. Bu parametrelerin blok kopolimerler eldesi üzerine etkileri incelendi. Sentezlenen blok kopolimerlerin karakterizasyonu için Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi ve proton nükleer manyetik rezonans spektroskopisi spektroskopik metotları kullanıldı. Blok kopolimerlerin yüzey görüntüleri taramalı elektron mikroskobu cihazı ile fotoğraflandı. Ayrıca sentezlenen blok kopolimerlerin termal analizleri termogravimetrik analiz cihazı kullanılarak yapıldı. Gerçekleştirilen analizler blok kopolimer yapı oluşumunu ispatlamaktadır. Poli (metil metakrilat-b-ε-kaprolakton) blok kopolimerlerinin eş zamanlı hazırlanması çok basamakta hazırlanmasındaki maliyeti düşürebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the simultaneous synthesis and the characterization of poly (methyl methacrylate-b-ε-caprolactone) block copolymer by atom transfer radical polymerization of methyl methacrylate and ring opening polymerization of εcaprolactone. The synthesis of poly (methyl methacrylate-b-ε-caprolactone) block copolymer was carried out by varying the amounts of ε-caprolactone monomer and methyl methacrylate monomer, the amount of 2-(2- chloroethoxy) ethanol initiator, the amount of toluene solvent and the polymerization time. The effect of the reactions conditions on these parameters was investigated. The effects of these parameters on the obtaining the block copolymer were investigated. Fourier transform infrared spectroscopy and proton nuclear magnetic resonance spectroscopy spectroscopic methods were used for the characterization of the synthesized block copolymers. The surface images of the block copolymers were photographed with a scanning electron microscope device. In addition, thermal analyzes of the synthesized block copolymers were performed using a thermogravimetric analyzer. The analyzes prove the formation of block copolymer structure. The simultaneous synthesis of poly (methyl methacrylate-b-εcaprolactone) block copolymer can reduce the cost of multi-step preparation of the copolymer.