Investigation of wear behaviour of gears under differentworking conditions manufactured by 3D printing and conventional methods
3B baskı ve geleneksel yöntemlerle üretilen dişlerinin farklı çalışma koşulları altındaki aşınma davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 807403
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP FAZIL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat ve Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, talaşlı imalat ve eklemeli imalat ile üretilen termoplastik dişlilerin farklı çalışma koşullarında aşınma davranışlarının incelenmesidir. Bu çalışmada talaşlı imalat yöntemi ile üretilen PA6 (Polyamid) plastik dişli ve eklemeli imalat yöntemi ile üretilen Ultem 1010 dişli kullanılmıştır. Bu dişliler, çelik dişliye (1040 çelik) karşı farklı döngülerde aşınma davranışı açısından test edilmiştir. Bu dişliler (Ultem 1010&PA6) 400 rpm, 800 rpm ve 1200 rpm'de çalıştırılarak 1 milyon devir tamamlamıştır. Aşınma testleri sırasında sıcaklık, gürültü, tork ve yüzey pürüzlülüğü ölçülmüştür. Bu testlerin öncelikli amacı PA6 ve Ultem 1010 dişlilerinin aşınma farklılıklarını ortaya çıkarmaktır. Eklemeli imalatla üretilen Ultem 1010 dişlisi, iyi mekanik özelliklere ve ısıya sahip bir mühendislik termoplastiktir. Sıcaklık, aşınma, gürültü ve tork sonuçları incelendiğinde PA6 dişlisi düşük ve orta hızlarda, Ultem 1010 dişlisinin ise yüksek hızlarda daha iyi performans gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the wear behavior of thermoplastic gears produced by machining and additive manufacturing under different operating conditions. In this study, PA6 (Polyamide) plastic gear produced by machining method and Ultem 1010 gear produced by additive manufacturing method were used. These gears were tested for wear behavior at different cycles against the steel gear (1040 steel). These gears (Ultem 1010&PA6) were operated at 400 rpm, 800 rpm and 1200 rpm and completed 1 million revolutions. Temperature, noise, torque and surface roughness were measured during wear tests. The primary purpose of these tests is to reveal the wear differences of PA6 and Ultem 1010 gears. Ultem 1010 gear produced by additive manufacturing is an engineering thermoplastic with good mechanical properties and heat. When the temperature, wear, noise and torque results were examined, it was concluded that the PA6 gear performed better at low and medium speeds, while the Ultem 1010 gear performed better at high speeds.