Covıd-19 sürecinde yetişkinlerin tamamlayıcı sağlık sigortasına bakış açıları üzerine bir araştırma: Ankara ili örneği
Research on the perspectives of adults on supplementary health insurance during the covid-19 process: A case study of Ankara province
- Tez No: 807402
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigortacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Birçok ülke sağlık harcamalarını finanse etmek için sağlık sigortasını zorunlu hale getirmiştir. Böylelikle genel sağlık sigortası ortaya çıkmıştır. Genel sağlık sigortası kapsam bakımından temel sağlık hizmetlerini içermektedir. Daha kapsamlı sağlık sigortası içinse özel sağlık sigortaları devreye girmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası özel sağlık sigortalarından birisidir. Genel sağlık sigortasının kapsamı dışında kalan diğer sağlık harcamaları, tamamlayıcı sağlık sigortasıyla karşılanması amaçlanmaktır. Tamamlayıcı sağlık sigortası, sigorta yaptırmak isteyenin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda farklı teminatlar içermektedir. Bu yönüyle de devletin sağlık harcamalarındaki yükünü azaltmaktadır. Nüfus artışı, daha kaliteli sağlık hizmetlerine erişim isteği, özel sağlık kurumlarda tedavi olma isteği gibi sebepler tamamlayıcı sağlık sigortasına olan talebi arttırmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortasına talep sürekli bir artış göstermektedir. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını başta sağlık hizmetleri olmak üzere ekonomi, tedarik zinciri gibi hayatın her alanında etkili olmuştur. Bütün bu gelişmelerden hareketle araştırmanın amacı, giderek yaygınlaşan tamamlayıcı sağlık sigortasına insanların bakış açılarını, bilgi düzeylerini ve Covid-19 sürecindeki değerlendirmelerini ortaya koymaktır. Bu araştırma, Ankara ilindeki yetişkinlere 15.01.2023 – 10.05.2023 tarihleri arasında anket yardımıyla çevrimiçi olarak 388 katılımcıya uygulanmıştır. Anket, katılımcıların demografik özelliklerini, sağlık durumlarını ve tamamlayıcı sağlık sigortasıyla ilgili düşüncelerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. Anket verilerinin analizinde istatistik paket programı yardımıyla yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi ve F testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında; tamamlayıcı sağlık sigortasıyla ilgili ifadelere kadınların erkeklere oranla daha olumlu baktıkları, katılımcıların tamamlayıcı sağlık sigortasının yeterince tanıtılmadığını düşündükleri, Covid-19 geçirenlerin tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında daha yüksek bilgi düzeyine sahip oldukları ve tamamlayıcı sağlık sigortasına daha olumlu baktıkları bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many countries have made health insurance mandatory to finance healthcare expenditures, resulting in the emergence of general health insurance. General health insurance covers essential healthcare services. For more comprehensive health insurance, private health insurance comes into play. Complementary health insurance is one of the private health insurance aims to cover healthcare expenses, which are not included in general health insurance. Complementary health insurance includes different coverage options based on the needs and preferences of those who want to be insured. In this way, it reduces the state's burden on health expenditures. Factors such as population growth, the desire for access to higher-quality healthcare services, and the desire to receive treatment in private healthcare institutions increase the demand for complementary health insurance. The demand for complementary health insurance continues to increase. The Covid-19 pandemic has affected the whole world and all aspects of life, including the economy, supply chain, and especially health services. Considering all these developments, the research aims to reveal people's perspectives, knowledge levels, and evaluations of complementary health insurance, which is becoming increasingly widespread during the Covid-19 process. The research was conducted between January 15, 2023, and May 10, 2023, in Ankara, with 388 adults participating in the online survey. The survey consists of questions aimed at measuring the participants' demographic characteristics, health status, and thoughts regarding supplementary health insurance. In the analysis of the survey data, percentage, frequency, arithmetic mean, T-test, and F-test were used with the help of a statistical package program. The research findings indicate that women have a more positive perspective on complementary health insurance than men. Participants believe that complementary health insurance is not adequately promoted. Those who have had Covid-19 have a higher level of knowledge about complementary health insurance and a more positive attitude toward it.