Kültür Avrupa Deniz Levreği (Dichentrarchus labrax) derisinden kolajen, jelatin, yenilebilir jelatin film üretimi, karakterizasyonu ve ticari olanlar ile karşılaştırılması
Production, characterization, and comparison with commercial counterparts of collagen, gelatin, and edible gelatin films from Cultured European Sea Bass (Dichentrarchus labrax) skin
- Tez No: 807406
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMEN YANAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kültür Avrupa Deniz Levreği (Dichentrarchus labrax) derisinden asitte çözünür kolajen (ASC) ve jelatin ekstrakte edilmiş, ekstrakte edilen jelatinden yenilebilir film üretilmiş, karakterize edilmiş ve ticari balık ve sığır deri jelatin filmler ile karşılaştırılmıştır. ASC'nin tip I kolajen olduğu ve verimin % 7,59 (kuru ağırlık bazında) olduğu tespit edilmiştir. Liyofilize edilen kolajen ve jelatin taramalı elektron mikroskobunda (SEM), sünger benzeri, rastgele sarılmış filamentler ile bağlanmış yoğun tabaka benzeri bir yapı göstermiştir. Ekstrakte edilen kolajen ve jelatinde en baskın amino asit glisin olup, glisin ve imino asit içerikleri sırasıyla %19,18 ve %18,71 bulunmuştur. FTIR spektrumları, ASC'nin üçlü sarmal yapısının asit ile parçalanmadığını ortaya koymuştur. Levrek derisinden ekstrakte edilen jelatinin, % 90,9 protein, % 8,1 nem ve % 0,3 kül içerdiği bulunmuştur. Levrek deri jelatinin jel gücü 189,5 g tespit edilmiştir. Levrek deri jelatininin FTIR spektrumları, sığır ve soğuk su balık derisi standart jelatinlere benzer dalga sayıları bölgelerinde amid grupları (A, B, I, II ve III) göstermiştir. Levrek deri jelatini daha sonra, gliserolle plastikleştirilmiş protein bazlı yenilebilir filmler üretmek için kullanılmıştır. Levrek deri jelatini, başarılı bir şekilde biyopolimer matris olarak kullanılmış stabil jelatin filmler oluşturmuştur. Daha sonra, uygunluğu belirlemek için kalınlık, çekme mukavemeti ve kopma uzamasını içeren mekanik özellikler karakterize edilmiştir. Film kalınlığı 0,14 mm, çekme mukavemeti 6,53 MPa ve kopma uzaması % 94,55 bulunmuştur. Bu çalışma, levrek derisinden kolajen ve jelatin ekstraksiyonunun mümkün olduğunu göstermiş, yeterli özelliklere sahip yenilebilir filmler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Acid soluble collagen (ASC), gelatin and edible gelatin film from the skins of cultured Sea Bass (Dichentrarchus labrax) were characterized. Yield of ASC was 7.59 % (based on dry weight basis). ASC was identified to be type I collagen. Scanning electron microscopy (SEM) of the collagen and gelatin sponges indicated dense sheet-like film linked by random-coiled filaments. Glycine was the most predominant amino acid, and the imino acids contents were 19.18 % and 18.71% for collagen and gelatin, respectively. FTIR spectra revealed that triple helical structure of ASC was not disrupted by acid digestion. The yield of extracted sea bass skin gelatin was 7.88 % with 90.9 % protein, 8.1 % moisture, and 0.3 % ash contents. The bloom strength of sea bass skin gelatin was 189.5 g. FTIR spectra of sea bass skin gelatin showed amide groups (A, B, I, II and III) in regions of wave numbers similar to those of standart gelatins from bovine and cold water fish skin sources. Extracted sea bass skin gelatin was then further utilized to produce glycerol plasticized protein based edible films. The use of sea bass skin gelatin as biopolymer matrix successfully formed free-stand and stable gelatin films. Then was characterized it is mechanical properties include thickness, tensile strength, and elongation at break determine eligibility. The character of it is mechanical properties value are 0.14 mm thickness, 6.53 MPa tensile strength, and 94.55% elongation ar break. The present study indicated that it is possible to extract colagen and gelatin from sea bass skin, edible films with adequate properties were formed.