Muğla ili balık yemi sektörü ve sektöre COVID-19 pandemisinin etkisi üzerine bir araştırma
A study on the fish feed sector in Muğla province and the impact of the COVID-19 pandemic on the sector
  1. Tez No: 960227
  2. Yazar: SUZAN SAPLANDIRICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türkiye'de su ürünleri yetiştiriciliği sektörü, gıda sağlamada önemli bir rol oynamakta, ekonomiyi desteklemekte ve hızlı büyüyen bir sektör olmaya devam etmektedir. 2023 yılında, yetiştiricilik yoluyla 556.287 ton üretim gerçekleşmiştir. Bu miktarın yaklaşık 176.000 tonu (%31,7) Muğla ilinde üretilmiştir. Muğla ili, deniz balıkları (Avrupa deniz levreği, çipura) yetiştiriciliğinde ilk sırada, gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliğinde ikinci sıralarda yer alarak, Türkiye su ürünleri yetiştiriciliği sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Diğer taraftan kültür balıkçılığının gelişimi, yetiştirilen türü besleme konusunu ön plana çıkarmış olup; sektörde ortak olarak işlev gören balık yemi sektörünün gelişmesini sağlamıştır. Türkiye'de toplam su ürünleri yemi üretimi 2023 yılında 876.421 tondur. Bu üretim 15 ilde 29 adet yem fabrikasında gerçekleşmiştir. Toplam balık yemi üretiminin 501.186 tonu Muğla İlinde yer alan 3 adet balık yemi üretim firmalarınca sağlanmıştır. Muğla, Türkiye'nin su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli bir merkez haline gelmiştir. 2023 yılında ülke genelindeki yetiştiriciliğin %32'sini karşılayan bölge, yem üretimi açısından da kritik bir rol üstlenmektedir. Su ürünleri yetiştiriciliğinde kullanılan yemlerin %57'si yine bu bölgeden temin edilmektedir. Bu durum, bölgedeki yem fabrikalarının üretim süreçlerini geliştirmeye ve sektörel büyümeye adapte olmalarına neden olmuştur. Bu noktadan hareketle, bu tez çalışmasında, Muğla ilinde faaliyet gösteren balık yemi sektörünün mevcut durumunun belirlenmesi, sektöre covid-19 pandemisinin etkisinin olup olmadığının incelenmesi, Türkiye'nin bir yansıması olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, işletmelerin üretim kapasitesi, teknolojisi, kullanılan hammaddeler, teknik personel dağılımı, üretim maliyetleri ve pandemi sürecinde yaşanan değişimler ortaya konulmuştur. Bu çalışma, sadece mevcut durumu yansıtmakla kalmayıp, geleceğe yönelik stratejik bir bakış açısı getirerek, sektörün sürdürülebilirliği ve krizlere karşı hazırlıklı olma durumuna dair önemli öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aquaculture sector in Türkiye plays an important role in food supply, supports the economy, and continues to be a rapidly growing sector. In 2023, a production of 556,287 tons was achieved through aquaculture. Approximately 176,000 tons (31.7%) of this amount was produced in Muğla province. Muğla ranks first in the cultivation of marine fish (European sea bass, gilthead sea bream) and is among the top regions in the cultivation of rainbow trout, holding a significant place in Türkiye 's aquaculture sector. On the other hand, the development of aquaculture has highlighted the issue of feeding the cultivated species and has facilitated the growth of the fish feed sector, which functions collaboratively within the industry. The total fish feed production in Türkiye reached 876,421 tons in 2023. This production took place in 29 feed factories across 15 provinces. A total of 501,186 tons of fish feed production was provided by three fish feed production companies located in Muğla province. Muğla has become an important center for aquaculture in Türkiye. In 2023, the region accounted for 32% of the country's aquaculture and also plays a critical role in feed production. Additionally, 57% of the feed used in aquaculture is sourced from this region. This situation has led to improvements in the production processes of the feed factories in the area and their adaptation to sectoral growth. Based on this background, this thesis study aims to determine the current status of the fish feed sector operating in Muğla province and to examine whether there has been any impact from the covid-19 pandemic, considering it as a reflection of Türkiye. The findings reveal the production capacity of enterprises, technologies and feedstuffs used, distribution of technical personnel, production costs, and changes experienced during the pandemic. This study not only reflects the current situation but also provides a strategic perspective for the future, offering important recommendations regarding the sustainability of the sector and its alertness to crises.