Gastrointestinal sistem malignitelerinde prostaglandin E2 düzeyi
- Tez No: 80741
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu Çalışma Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hasta- hanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalında ameliyat edilen 20 GÎS kanserli vaka İle Genel Cerrahi Anabilim Dalında ameliyat edilen 10 vakalık kontrol grubu üzerinde yapıl dı. Çalışma grubunda, ameliyat esnasında tümöre giren arter veya herhangi bir sistemik arterden ve tümörden çıkan venden alınan kan örneklerinde; kontrol grubunda ise, sistemik arter ve venden alınan kan örneklerinde PGE2 BA tayinleri yapıldı. Kanserli hasta grubu; yaşlara, tümörün histopatolojik cinsine, TNM tasnifine göre evrelere ayrılmak üzere alt gruplara ayrıldı. Ortalama arter PGE" BA seviyesi; kanserli hastalarda kontrol gru buna göre, Evre-III ve IV deki vakalarda Evre-I ve II dekilerine göre, Ca tipine göre önemli derecede farklı ve istatistiki olarak anlamlı bulundu. Yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel farklılık bulunamadı. Bulgularımızı literatürün ışığında tartışarak, PG lerin kanser deki rolünü vurgulamaya çalışdık. Sonuçta kanser-PG ilişkisi ve kanser tedavisinde PGSÎ lerden yararlanılabilmesi için daha ileri çalışmaların gerekli olduğu ve yararlı olacağı kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE LEVELS OF PGE" ÎN MALİGNÎTÎES Oî* GASTROİNTESTİEAL SYSTEM * This study included twenty patients with GİS malignencies operated at Research Hospital of Medical School of Atatürk Univer- ety, and ten normal person. During operation, in blood samples from the artery entered tumor or another systemic artery and from vein leaving tumor, PGE was determined, t Malignansie group was divided into subgroups in order to stage age, histopathologic kind, and TMt classification, ly significant in malignancy patients compared to controls, Stage- III-IV to Stage-I-II and type of carcinoma. There is no differents with respect to age and sex. At the light of literature our findings were discussed, and the role of PG in carcinomas was emphasisied. We concluded that it was helpfull to study in detail the relation PG to carci nomas. ^3 #Ww2jrJ(>44*t