Bulgaristan'da çoklu vatandaşlık siyaseti
Multiple citizenship policy in bulgaria
  1. Tez No: 807451
  2. Yazar: ÖZCAN SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmada, 20'inci yüzyılın başında kurulan Bulgaristan'ın, çeşitli ideolojilerin etkisinde farklı siyasi sistemlerle yönetilmesine rağmen ulus-devletini kurduktan sonra homojen Bulgar milletini yaratmak için vatandaşlık kurumunu nasıl kullandığı araştırılacaktır. Kurluşunda liberal bir vatadaşlık kurumu tasarlayan Bulgaristan idareleri devlet sınırlarıyla etnopolitik sınırları örtüştürmek için çeşitli savaşlara girişmiştir. Çoğu yenilgiyle sonuçlanan savaşlar sonunda bütün Bulgarları bulundukları topraklarla birlikte ülkesine katamayan Bulgaristan 20'inci yüzyılın sonunda tekrar siyasi sisteminde değişikliğe gitmiştir. Bu dönemde zorla asimilasyona tabi tuttuğu Türk azınlığının büyük bölümünü zorla göç ettirdiği için kaybeden Bulgaristan'ın Bulgar nüfusunun bir bölümü da kitleler halinde yabancı ülkelere göç etmeye başlamıştır. 21'inci yüzyıla girerken demografik yapısı radikal bir şekilde değişen Bulgaristan çoklu vatandaşlık siyasetini benimseyerek hem Bulgar milletini ülkesine bağlamaya hem de“demografik kriz”olarak tanımladığı soruna çare bulmaya çalışmıştır. Bulgaristan çoklu vatandaşlık siyasetiyle ülkesinden ayrılan vatandaşlarıyla bağını korumaya çalıştığı gibi komşu ülkelerde yerleşik olan Bulgar kökenli akraba azınlıkları da vatandaşlık bağıyla ülkesine katmayı amaçlamıştır. Bulgaristan'ın çoklu vatandaşlık siyaseti çerçevesinde verdiği pasaportu akraba azınlıkları arasında özellikle ülke Avrupa Birliği'ne tam üye olduktan sonra cazip hale gelmiştir. Ancak Bulgaristan'ın çoklu vatandaşlık siyasetinde, ülkesinden çeşili tarihlerde göç ederek vatandaşlık statüsünü kaybeden azınlık üyesi gruplarla, hiçbir zaman vatandaşı olmamış Bulgar kökenli akraba azınlık arasında ayrımcı bir tutum izlediği görülmektedir. Çalışmada Bulgaristan'ın çoklu vatandaşlık siyasetinin tarihsel süreç içindeki gelişimi anlatılarak gününmüzde durum değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it will be examined how Bulgaria, despite being governed with various different ideologies since its foundation at the beginning of the 20th century, used the citizenship concept to create the homogeneous Bulgarian people as a nation- state. Bulgarian administrations designed a liberal understanding of citizenship with the foundation and took part in several wars to match Bulgarian territorial borders to the ethno-political borders they had constructed. Being on the losing side of the wars it had taken part in, Bulgaria was unable to add all ethnic Bulgarians with the territories they resided on, hence moving to a political system change at the end of the 20th century. During this phase, a significant portion of its Turkish minority were forced to emigrate following the forced assimilation policy. Additionally, in the beginning of the 21'th century Bulgaria lost parts of its population, who chose to move to Western countries. Following this radical change in its demographic structure, Bulgaria embraced the multiple citizenship policy in order to keep ethnic Bulgarians loyal and to address the“demographic crisis”it had to come to term. With this policy, Bulgaria first wanted to keep the genuine link with its citizens abroad, and second, aimed to tether ethnic Bulgarian kin minorities in neighboring countries through citizenship incentives. The Bulgarian passport under this frame of multiple citizenship was all the more alluring among the kin minorities after it had become a full member of the European Union. However, it can be observed that Bulgaria has followed a discriminatory conduct among the minority groups who have lost their citizenship after immigrating abroad in the past and kin minority groups who have never been Bulgarian citizens. In the study, the evolution of Bulgarian multiple citizenship policy throughout history will be recounted and evaluated in the present.