Uluslararası işletmelerde yeşil yönetim uygulamaları ve örnekleri
Green management practices and examples in international businesses
  1. Tez No: 807452
  2. Yazar: ŞAZİYE BEHÇET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜMEYRA TAŞÇIOĞLU BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çevre, insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan doğal kaynakların bulunduğu, canlıların barındığı ve ekosistemlerin yer aldığı bir ortamdır. Ancak insan faaliyetleri, özellikle endüstriyel faaliyetler, tarım, madencilik, ulaşım ve enerji üretimi gibi sektörler, çevreye ciddi zararlar vermektedir. Bu zararlar, hava, su ve toprak kirliliği, biyolojik çeşitlilik kaybı, iklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi gibi sonuçlar doğurmaktadır. Meydana gelen bu çevresel problemler, işletmelerin de ilgisini çekmekte ve sürdürülebilirlik stratejileri ve yeşil yönetim uygulamaları geliştirmelerini gerektirmektedir. Bu tezde incelenen on farklı firmanın, sürdürülebilirlik stratejileri ve yeşil uygulamaları açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda enerji ve su tüketimi, sera gazı emisyonları, atık yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, etik ve sosyal sorumluluk gibi konular açısından ele alınmıştır. Öne çıkan sonuçlarda; IKEA, tedarik zinciri yönetimi, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı, sürdürülebilir ürün tasarımı ve atık yönetimi alanlarında faaliyetleri bulunmaktadır. Toyota, çevre dostu teknolojiler üzerine yoğunlaşarak, atık yönetimi, su kullanımı ve enerji tasarrufu gibi konularda önemli adımlar atmaktadır. The Body Shop, sürdürülebilirlik stratejilerini, etik ve sosyal sorumluluk odaklı bir şekilde hayata geçirmekte ve ürünlerinde çevre dostu malzemeler kullanmaktadır. Starbucks, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak sürdürülebilir enerji kullanımını desteklemekte, atık yönetimi ve su kullanımı konusunda da önemli adımlar atmaktadır. H&M, geri dönüştürülebilir malzemelerle üretim, tedarik zinciri yönetimi, enerji tasarrufu ve atık yönetimi konularında çalışmakta ayrıca, sosyal sorumluluk projeleri de geliştirmektedir. Sony, enerji tasarrufu ve karbon ayak izinin azaltılması için yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak sürdürülebilirliği desteklemektedir. Michelin, çevreyi korumak için üretim sürecinde, enerji ve su tüketimini azaltmak için yenilikçi teknolojiler kullanarak karbon ayak izini azaltmaya çalışmaktadır. McDonald's, enerji verimliliği, atık yönetimi ve ambalajlama stratejilerinde geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanımına önem vermektedir. Bosch, enerji ve su verimliliği, atık yönetimi gibi konulara odaklanarak yeşil uygulamalar gerçekleştirmektedir. Tchibo, sürdürülebilir kahve üretimi, enerji verimliliği ve atık yönetimi konularında çeşitli uygulamalar yapmaktadır. Bu çalışmada, on farklı işletmenin yeşil uygulamaları ve sürdürülebilirlik raporları, internet kaynaklarından ve şirketlerin kendi web siteleri üzerinden toplanmış, aynı zamanda konuyla ilgili literatür taraması yapılmıştır. Toplanan bu veriler, daha sonra içerik analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, incelenen firmaların yeşil yönetim uygulamalarının hem çevre hem de işletme performansı açısından faydalı olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, işletmelerin gerçekleştirdiği yeşil yönetim uygulamalarının işletmelerin itibarını ve rekabet avantajını artırdığı da düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The environment is an environment where the natural resources necessary for people to sustain their lives, where living things live and ecosystems take place. However, human activities, especially sectors such as industrial activities, agriculture, mining, transportation and energy production, cause serious damage to the environment. These damages result in air, water and soil pollution, loss of biodiversity, climate change, and depletion of natural resources. These environmental problems also attract the attention of businesses and require them to develop sustainability strategies and green management practices. It is aimed to evaluate ten different companies examined in this thesis in terms of sustainability strategies and green practices. In this context, issues such as energy and water consumption, greenhouse gas emissions, waste management, supply chain management, ethics and social responsibility are discussed. In the prominent results; IKEA has activities in the fields of supply chain management, use of renewable energy sources, sustainable product design and waste management. Focusing on environmentally friendly technologies, Toyota takes important steps in issues such as waste management, water use and energy saving. The Body Shop implements its sustainability strategies with an ethical and social responsibility focus and uses environmentally friendly materials in its products. Starbucks supports sustainable energy use by investing in renewable energy sources, and takes important steps in waste management and water use. H&M works on production with recyclable materials, supply chain management, energy saving and waste management, and also develops social responsibility projects. Sony supports sustainability by investing in renewable energy sources to save energy and reduce its carbon footprint. In order to protect the environment, Michelin strives to reduce its carbon footprint by using innovative technologies to reduce energy and water consumption in the production process. McDonald's attaches importance to the use of recyclable materials in its energy efficiency, waste management and packaging strategies. Bosch implements green practices by focusing on issues such as energy and water efficiency and waste management. Tchibo carries out various practices in sustainable coffee production, energy efficiency and waste management. In this study, green practices and sustainability reports of ten different businesses were collected from internet resources and companies' own websites, and a literature review was conducted at the same time. These collected data were then evaluated using the content analysis method. As a result of the study, it was concluded that the green management practices of the examined companies are beneficial both in terms of environment and business performance. In addition, it is thought that the green management practices carried out by the enterprises increase the reputation and competitive advantage of the enterprises.