Bulgaristan'da AB üyeliği sonrası Türk azınlığın kimlik örüntüleri: Etnik kimlik, ulusal kimlik, Avrupa kimliği
Identity patterns of the Turkish minority in Bulgaria after the eu membership: Ethnic identity, national identity, European identity
- Tez No: 441467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NAZMİ ÜSTE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışma Osmanlı egemenliğinin mirası olarak heterojen bir etnik yapıya sahip olan Bulgaristan'da homojen bir etnik ulus yaratma gayesiyle asimilasyona maruz kalan, 1989 yılında totaliter rejimin çökmesi ile siyasi mobilizasyonunu gerçekleştiren Türk azınlığın etnik kimlik, ulusal kimlik ve ulusüstü kimlik ilişkilerini sorunsallaştırmaktadır. Tez çalışması Türk azınlığın kimlik örüntülerini topluluk düzeyi ve bireysel düzey olmak üzere iki düzeyde ele almaktadır. Çalışma ilk olarak siyasi elitlerin sürekli bir söylemsel müzakere yürüterek etnik kimlik, ulusal kimlik ve Avrupa kimliği arasındaki örüntüleri yeniden inşa ettiğini savunmaktadır. Bu çerçevede inşacı yaklaşımı temel alarak ve tarihsel-eleştirel söylem çözümlemesine başvurarak Türk siyasi elitlerin ürettiği topluluk düzeyindeki ortak kimlik örüntülerine odaklanmaktadır. Çalışma ikinci olarak toplumsal bir uygulama olan söylemlerle etkileşime giren azınlık üyelerinin öznel çoklu kimlik örüntüleri geliştirdiğini iddia etmektedir. Bu doğrultuda karma metodolojiye başvurarak Türk azınlık topluluğu üyelerinin özdeşim örüntülerini ve öznel anlam örüntülerini incelemektedir. Çalışma Türk siyasi elitlerin azınlık üyelerinin geliştirebildiği çoklu kimlikler, ortak barışçıl geçmiş, Avrupa'da ortak gelecek, Avrupa değerleri temelinde çoketnili sivil ulus gibi anlamlar üreterek etnik kimlik ve sivil kimlik kutupları arasında uzlaşım aradığını ortaya koymuştur. Bireysel düzeyde ise çoklu aidiyet ilişkileri kuran, toplumsal düzeyde etnokültürel kimliği geliştirme bilinci zayıf olsa da AB üyeliğinden sonra da ulusal ve ulusüstü yapılara güven eksikliği duyan Türklerin, sadece özel alanda değil siyasi alanda da kendilerini ve etnokültürel kimliğini koruma bilinciyle ulusal veya ulusüstü bir siyasi topluluk üyesi olarak değil, etnik topluluk üyesi olarak hareket ettiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Having a heterogeneous ethnic structure as a heritage of the Ottoman dominance, Bulgaria tried to assimilate its Turkish minority in order to create an ethnically homogenous nation. This study problematizes the ethnic identity, national identity and supra-national identity relations of the Turkish minority, which achieved political mobilization after the collapse of the totaliterian regime in 1989. The study discusses the identity patterns of the Turkish minority at two levels: the group level and the individual level. Firstly, this study argues that political elites reconstruct the patterns between the ethnic identity, national identity and European identity by conducting a continuous discursive negotiation. Firstly, the study analyzes the collective identity patterns at the group level which were produced by the Turkish political elite from the constructivist perspective, applying the discourse-historical approach. Secondly, the study claims that the members of the minority who interact with the discourses that are a form of social practice have developed subjective multiple identity patterns. In this regard, this study analyzes the identification patterns and the subjective meaning patterns of the members of the Turkish minority using mixed methodology. This research has revealed that the Turkish elites seek an agreement between the poles of the ethnic identity and civic identity by constructing such topics as multiple identities that can be developed by the members of the minority, peaceful collective history, collective future in Europe, a multiethnic civic nation based on European values. The study has also unraveled that the Turks establish multiple group membership relations, have a low sense of developing the collective ethno-cultural identity, but due to lack of trust in national and supranational structures, they act not only in the private sphere but also in the political sphere as a member of an ethnic community rather than a member of a national or a supranational political community in order to protect themselves and their ethnocultural identity.