Karadağ'da uluslaşma süreci ve bağımsız Cumhuriyetin kuruluşu
Nationalization process and establishing independent Republic in Montenegro
  1. Tez No: 807463
  2. Yazar: NESLİHAN KİBAR ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Karadağ Cumhuriyeti Balkanların geç tarihte ortaya çıkan bir devleti olsa da ülke olarak tarihi ve kültürel bakımdan çok eskilere dayanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli bölgelerinden olan Balkanlarla ilgili Karadağ ismi tarihi kaynaklarda çokça geçmektedir. Bu çalışmada 19 ve 20. yüzyılda farklı gelişim süreçlerinden geçmiş olan Karadağ sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel yönleriyle ele alınırken ulus inşa süreci ve bağımsız devlet olarak ortaya çıkışı ele alınmıştır.“Ulus, Kimlik ve Ulus İnşasının Teorik Temelleri”başlıklı birinci bölümde; ulus ve kimlik kavramı, ulusal kimlik, ulus oluşumunu etkileyen unsurlar ve ulus devlet kavramı ele alınmıştır. Ulusal kimlik ve unsurları bağlamında dil, tarih, din, vatan (coğrafya), kültürel ve ulusal semboller, sanat eserleri ve mimari, folklor konuları alt bölümler olarak incelenmiştir.“İlk Çağlardan 19. Yüzyıla Kadar Karadağ Tarihinin Gelişim Evreleri”başlıklı ikinci bölümde; Karadağ ülkesinin tarihi gelişimi, 19. yüzyıla kadar gelişen olaylar bağlamında ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca hanedanlıklarla ilgili bilgilere yer verilmiştir.“Bağımsız Karadağ Devleti'nin Oluşumu ve Gelişim Süreci (19. Yüzyıl-20.Yüzyılın Başları)”başlıklı üçüncü bölümde; bağımsızlık eğilimleriyle ilgili bilgiler yer almıştır. Bu dönem 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarını kapsamaktadır.“Yugoslavya Birliği Döneminde Karadağ (1918-1914)”başlıklı dördüncü bölümde; I. Yugoslavya (1918-1941) ve II. Yugoslavya (1945-1992) dönemlerinde ülkede yaşanan gelişmeler ve bu bağlamda Karadağ'ın statüsü, sosyal-ekonomik yapısı, aynı zamanda Sosyalist Federal Yugoslavya'nın çözülme süreci ele alınmıştır.“Sırbistan-Karadağ Birliğinden Bağımsız Devlete Doğru Karadağ”başlıklı beşinci bölümde III. Yugoslavya (1992-2006) devleti bünyesinde Karadağ'da yaşanan gelişmeler, bağımsızlık tartışmaları ve bağımsızlığın ilanından bahsedilmiştir. Bu bölümde ayrıca bağımsız Karadağ Cumhuriyeti'nin devlet yapısı ve işleyişi ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the Republic of Montenegro is a state that emerged in the late history of the Balkans, it is very old in terms of history and culture as a country. The name Montenegro, related to the Balkans, one of the important regions of the Ottoman Empire, is mentioned a lot in historical sources. In this study, Montenegro, which has gone through different development processes in the 19th and 20th centuries, is discussed with its social, political, economic and cultural aspects, while the nation-building process and its emergence as an independent state are discussed. In the first chapter titled“Nation, Identity and Theoretical Foundations of Nation Building”; the concept of nation and identity, national identity, factors affecting nation formation and the concept of nation state are discussed. In the context of national identity and its elements, language, history, religion, homeland (geography), cultural and national symbols, works of art and architecture, folklore are examined as subsections. In the second part titled“The Development Phases of the History of Montenegro from the First Ages to the 19th Century”; The historical development of the country of Montenegro is discussed in the context of the events that developed until the 19th century. This section also includes information about dynasties. In the third chapter titled“The Formation and Development Process of the Independent State of Montenegro (19th - early 20th Century)”; information on independence trends is discussed. This period covers the 19th and early 20th centuries. In the fourth chapter titled“Montenegro in the Period of Yugoslavia (1918-1914)”; developments in the country during the 1st Yugoslavia (1918-1941) and the 2nd Yugoslavia (1945-1992) periods and the status of Montenegro in this context, its social-economic structure, as well as the dissolution process of the Socialist Federal Yugoslavia were discussed. In the fifth chapter titled“Montenegro From the Union of Serbia-Montenegro to an Independent State”, III. The developments in Montenegro within the 3rd Yugoslavia (1992-2006) state, the independence debates and the declaration of independence were mentioned. This section also includes information about the state structure and functioning of the independent Republic of Montenegro.