Travma ve post-apokaliptik anlatı: Cormac McCarthy'nin Yol ve Emily St. John Mandel'in İstasyon On Bir romanları üzerine bir inceleme
Trauma and the post-apocalyptic narrative: An analysis of Cormac McCarthy's The Road and Emily St. John Mandel's Station Eleven
  1. Tez No: 807480
  2. Yazar: KADİR LÜTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN GÜNİZ SERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde, Cormac McCarthy'nin Yol ve Emily St. John Mandel'in İstasyon On Bir romanları, travma ve kıyamet sonrası anlatı bağlamında karşılaştırmalı şekilde analiz edilecektir. Tez, bu iki romanın travma ve kıyamet sonrası kurgu arasındaki karmaşık ilişkiyi tasvir etme biçimlerini ve bu edebi türün travmayı yorumlamak ve temsil etmek için uygunluğunu, her iki romandan seçilen örnekler üstünden inceleyecektir. Caruth ve Freud'un travma konusundaki görüşlerine dayanan bu tez, seçilen iki romanda kıyamet olayından kurtulan ve travma sonrasıyla başa çıkmaya çalışan karakterlerin ve toplumlulukların deneyimlerini, hayatta kalma çabalarını, travma mağduru zihinleriyle verdikleri iç savaşı, bireylerin ve toplulukların kıyamet sonrasındaki süreçte travma etkisiyle oluşan olumlu ve olumsuz durumlarını incelemektedir. Yol, kıyamet sonrası dünyada hâkim olan ağır travma, yıkım, çaresizlik ve umutsuzluğu ön plana çıkarmaktadır. İstasyon On Bir ise travmanın iyileşme sürecini ve kıyametin ardından dünyayı ve medeniyeti yeniden inşa etme ihtimali üzerinde durmaktadır. Tezin amacı, gerçek dünyada yaşanmış olan kıyamet niteliğindeki yıkıcı olayların etkisiyle oluşan bu kurgusal dünyaların gelecekte yaşanması muhtemelen kıyametler ve sonrasında meydana gelebilecek olaylara dair farklı yaklaşımlarına odaklanarak travmanın kıyamet sonrası dünyada var olan karakter ve topluluklara etkisini irdelemektir.
Özet (Çeviri)
This thesis offers a comparative analysis of Cormac McCarthy's The Road and Emily St. John Mandel's Station Eleven in the context of trauma and post-apocalyptic narrative. The thesis investigates how these two novels articulate the intricate relationship between trauma and post-apocalyptic fiction and the suitability of this literary genre for interpreting and representing trauma. Drawing on Caruth and Freud's trauma theories, the thesis scrutinizes the experiences of the characters and societies who have survived the apocalyptic event and are coping with the aftermath of trauma in these two novels. The Road foregrounds the severe trauma, destruction, despair and hopelessness that prevail in the post-apocalyptic world. Station Eleven, on the other hand, focuses on the healing process and the possibility of rebuilding the world and civilization after the apocalypse. The aim of the thesis is to explore the impact of trauma on the post-apocalyptic characters and communities in fiction, by examining how they differ in their responses to and representations of possible future apocalypses and their aftermath, based on the real-world apocalyptic events that influenced their creation.