L'emergence de l'aide au developpement sud-sud : L'exemple de la cooperation Indo-Africaine
Kalkınma yardımında güney-güney işbirliğinin yükselişi: Hindistan-Afrika örneği
  1. Tez No: 807482
  2. Yazar: MEHMET BUĞRAHAN ÇİLSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA BİLENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Uluslararası kalkınma işbirliği ortamı, yeni donör ülkelerin belirmesi, uluslararası jeopolitiğin yeniden artan önemi ve ekonomik kalkınmanın finansmanına duyulan ihtiyacın artması nedeniyle 21. yüzyılda önemli değişikliklere uğrayan dinamik bir dış politika alanı konumundadır. Hindistan-Brezilya-Güney Afrika (IBSA) diyalog forumunun 2003 yılında resmiyet kazanması, Hindistan'ın 21. yüzyılda yeni bir yardım sisteminde oynayacağı öncü rolü vurgulamıştır. Bu tez, Hindistan'ın Güney-Güney işbirliği yaklaşımını söylem, resmi kalkınma yardımları, Hint-Pasifik jeopolitik kavramsallaştırmasının geçerlilik kazanması, Hindistan dış politikasındaki dönüşüm ve Afrika'daki işbirliği uygulamaları gibi farklı alanlar üzerinden analiz ederek, bunun uluslararası ilişkilerde bir norm ve Hindistan'ın stratejik dış politika planlamasının bir parçası olarak yer edindiğini göstermeyi amaç edinmektedir.
Özet (Çeviri)
The international development cooperation has been an ever-evolving paradigm with significant changes in the 21st century, owing to multiplication of actors, the return of geopolitics in international relations, and the aggravated need for financing development. The formalization of India-Brazil-South Africa (IBSA) dialogue forum in 2003 underscored the leading role India would play in a new aid system in the 21st century. This thesis analyzes the Indian South-South cooperation (SSC) through discourse, theoretical evolution with respect to transformation in Indian foreign policy and given its practical applications in Africa to showcase the establishment of SSC as a norm and part of Indian strategic planning in foreign policy.