Dijital bankacılığın Türkiye'deki bankaların finansal performansına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of digital banking on the financial performance of banks in Turkey
  1. Tez No: 807488
  2. Yazar: SELMA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Finansal teknolojilerde yaşanan gelişmeler bankacılık sektörüne de yansımıştır. Bankalar müşteriye erişmede ve mevcut müşterilerinin işlemlerini şubeler dışındaki kanallardan sürdürme yolunda finansal teknolojileri kullanmaktadır. ATM, internet bankacılığı ve mobil bankacılık en sık kullanılan teknolojilerdir. Bu dijital bankacılık kanalları üzerinden gerçekleştirilen işlemler şubelerin iş yoğunluğunu ve operasyonel riskleri azaltmaktadır. Bu çalışmada, 2011-2021 tarihleri arasında dijital bankacılık kanallarından gerçekleştirilen finansal işlem hacimleri ve ATM sayısının bankaların dönem net karına olan etkisi incelenmektedir. Modelde bağımlı değişken olarak 28 bankanın dönem net karları toplamı, bağımsız değişken olarak 28 bankanın dijital bankacılık finansal işlem hacimleri ve ATM sayıları kullanılmıştır. Çoklu regresyon modeli oluşturularak değişkenlerin parametreleri en küçük kareler yöntemiyle tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The developments in financial technologies were also reflected in the banking sector. Banks use financial technologies to reach customers and to continue their current customers' transactions through channels other than branches. ATM, internet banking and mobile banking are the most frequently used technologies. Transactions carried out through these digital banking channels reduce the workload and operational risks of branches. In this study, the effect of the financial transaction volumes and the number of ATMs on the net profit of the banks between 2011-2021 are examined. In the model, the total period net profits of 28 banks were used as the dependent variable, and the digital banking financial transaction volumes of 28 banks and the number of ATMs were used as the independent variable. By creating a multiple regression model, the parameters of the variables were estimated by the least squares method.