The impact of internet banking and mobile banking applications on banks' financial performance in Turkey
Internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarının Türkiye'deki bankaların finansal performansına etkisi
- Tez No: 475438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dijital çağ, Endüstri 4.0, nesnelerin interneti, c kuşağı gibi teknolojinin getirdiği yeni kavramların konuşulduğu son yıllarda bankacılık sektörünün teknolojideki gelişmelere ayak uydurduğu görülmektedir. Özellikle internet şubeleri ve mobil bankacılık uygulamaları bankacılık sektörüne yeni bir gelişim alanı sunmuştur. Akıllı telefonların ve internet kullanımının yaygınlaşması bankaları dijital alana yatırım yapmaya sevk ederek müşterilerin bankacılık işlemlerinin büyük bir kısmının online olarak gerçekleşmesini sağlamıştır. Bu çalışmada online bankacılık hizmetinin iki temel kolu olan internet bankacılığı ve mobil bankacılığa odaklanılmış ve bankalar tarafından sunulan internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerinin bankaların finansal performansına olan etkisi sorgulanmıştır. Çalışmada 1995-2015 yılları arasında Türkiye'de internet şubesi ve mobil şube hizmeti vermeye başlayan 13 adet mevduat bankasının verileri kullanılmıştır. Bankaların performans göstergesi olarak aktif karlılık, sermaye karlılığı, net faiz marjı, aktif büyüklüğe göre pazar payı, kredilerin aktiflere oranı, mevduatın aktiflere oranı, tüketici kredileri ve verimlilik oranı baz alınmıştır. Ayrıca Türkiye'de yaşanan 2001 yılı finansal krizi de göz önünde bulundurulmuştur. Çalışma sonucunda internet bankacılığı ve mobil bankacılığın banka karlılığı üzerinde pozitif bir etki oluşturduğu kanısına varılmamıştır.
Özet (Çeviri)
It seems that banking sector has kept pace with technological developments in recent years when the new concepts introduced by technology such as“digital era, the internet of things, and the c generation”are discussed. Especially, internet branches and mobile banking applications have provided a new development area to the banking sector. The widespread use of smartphones and the internet has led banks to invest in digital sector, enabling a large portion of their banking transactions to be done online. This study focused on internet banking and mobile banking which are the two main branches of online banking service and the effect of internet banking and mobile banking services offered by banks on the banks' financial performance has been investigated. In the study, data of thirteen deposit banks which started to provide internet branch and mobile branch service in Turkey between 1995-2015 were used. The performance indicators of the banks are as follows: return on assets (ROA), return on equities (ROE), net interest margin (NIM), market share by asset size, loan to assets, deposits to assets, retail credits and efficiency ratio. Also financial crises in Turkey have been taken into consideration. As a result of the study, internet banking and mobile banking did not have a positive effect on the bank profitability.