Milletlerarası özel hukukta alt yüklenicilik sözleşmeleri
Subcontracting agreements in private international law
  1. Tez No: 807497
  2. Yazar: FERDA NUR GÜVENALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
İnşaat projelerinde asıl yükleniciler, üstlendikleri işin bir bölümünün veya tamamının ifa edilmesi için sıklıkla başka yüklenicilerle sözleşmeler kurmakta ve bu sözleşmeler alt yüklenicilik sözleşmesi adını almaktadır. Uluslararası niteliğe sahip inşaat projeleri yabancılık unsuru ihtiva eden alt yüklenicilik sözleşmelerinin ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Bu çalışmanın yapılması fikri, inşaat projelerinde alt yüklenicilik ilişkilerinin sadece medeni hukuk açısından değil, milletlerarası özel hukuk açısından da birçok problemi gündeme getirebileceğinin ve bu problemler ile potansiyel çözümleri konusunda bütüncül bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunun tespit edilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde, ikinci ve üçüncü bölümün temelini oluşturmak amacıyla ve bu amaçla sınırlı olacak şekilde, Türk Hukukunda ve karşılaştırmalı hukukta alt yüklenicilik sözleşmelerinin niteliği, türleri, alt yüklenici ile asıl yüklenici arasındaki ve alt yüklenici ile iş sahibi arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde alt yüklenicilik ilişkilerinde yabancılık unsuru ve uygulanacak hukuk açısından ortaya çıkabilecek problemler ele alınmıştır. Alt yüklenicinin doğrudan iş sahibine müracaat imkanına uygulanacak hukuk da bunlar arasındadır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, alt yüklenicilik sözleşmeleri Türk mahkemelerinin milletlerarası yetkisi, tahkim ve FIDIC Kuralları'nda öngörülen uyuşmazlık çözüm mekanizmaları açısından değerlendirilmiştir. Uyuşmazlık çözüm yöntemleri arasında tahkim büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In construction projects, main contractors often establish contracts with other contractors for the performance of a portion or all of the work they have undertaken, and these contracts are referred to as subcontracting agreements. International construction projects trigger the emergence of subcontracting agreements that involve a foreign element. The idea for this study arose from the determination that subcontracting relationships in construction projects can raise many problems not only from a civil law perspective, but also from the perspective of private international law, and that a comprehensive study is needed on these problems and their potential solutions. In the first section of our study, the nature and types of subcontracting agreements, the relationship between subcontractor-main contractor and between subcontractor-employer, have been examined from a Turkish Law and comparative law perspective for the purpose of constituting the basis of the second and third sections of the study, limitedly with this purpose. In the second section of our study, we have examined the issues that may arise in subcontracting relations in terms of foreign element and applicable law, also the law applicable to the subcontractor's right to have recourse directly to the employer. In the third section of our study, subcontracting agreements have been evaluated in terms of the international jurisdiction of Turkish Courts, arbitration and dispute resolution mechanisms envisaged in FIDIC Rules. Within dispute resolution mechanisms, arbitration is of utmost importance.