Kronik sigara içen erkek hastalarda laringoskopi ve endotrakeal entübasyona hemodinamik yanıtı önlemede deksmedetomidin ve fentanilin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of dexmedetomide and fentanil in preventing the hemodynamic response to laryngosopy and endotracheal intubation in chronic smoke male patients
- Tez No: 807506
- Danışmanlar: UZMAN SERPİL DEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Laringoskopi ve trakeal entübasyon ile ilişkili hemodinamik yanıt sempatik olarak kalp atım hızı, katekolamin seviyesi, kan basıncı ve hız basınç ürünü artışıyla sonuçlanır. Kronik sigara içen erkek hastaların laringoskopi ve endotrakeal entübasyona yüksek hemodinamik yanıt verdiği bilinmektedir. Bu çalışmada laringoskopi ve entübasyona sekonder en güçlü yanıtın oluştuğu kronik sigara içen erkek hastalarda efferent yollar ve effektör reseptörlerin blokajında kullanılan deksmedetomidin ile duyusal yolların santral etkilerinin blokajında kullanılan fentanilin hemodinamik değişiklikler üzerindeki etkisini kıyasladık. Çalışmamız 18-60 yaşları arasında ASA I-II grubundan, Mallampati sınıf I-III olan, kronik sigara içen 60 erkek hasta üzerinde gerçekleştirildi. Rastgele iki gruba ayrılan hastalarda anestezi indüksiyonundan 10 dakika önce başlanarak Grup D (n=30) de 150cc serum fizyolojik içinde 1µg/kg olacak şekilde deksmedetomidin ve Grup F (n=30) 150cc serum fizyolojik içinde 3µg/kg olacak şekilde fentanil infüzyonu yapıldı.İnfüzyon sonrası kalp atım hızları ve kan basınçları kaydedildi. Anestezi indüksiyonu her iki grupta 4-7 mg/kg tiyopental ile sağlandı. Kas gevşemesi için 0.1 mg/kg vekuronyum verildi ve 3 dakikalık bekleme süresince hastalar % 100 O2 ile maske ventilasyonu yapıldı. Hastaların entübasyon öncesi kalp atım hızları ve kan basıncı değerleri kaydedildi. Endotrakeal entübasyonlar infüzyonda kullanılan ilaçlardan habersiz, deneyimli, bir anestezist tarafından Macintoch laringoskopla yapıldı. Entübasyon sonrası 1, 3 ve 5. dk daki kalp atım hızları ve kan basıncı değerleri kaydedildi. Hız basınç ürünü her ölçüm zamanı için sistolik kan basıncı ile kalp atım hızının çarpımı ile elde edildi. Gruplar arası değerlendirmede. Her iki gruptaki ilaçların infüzyon öncesi bazal değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede fark yoktu. Grup D'de Grup F'ye göre kalp atım hızları indüksiyon öncesi, entübasyon öncesi, entübasyondan sonraki 1. ve 3. dakikada istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Sistolik basınçlar yönünden; Grup F'de Grup D'ye göre entübasyon öncesinde istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma saptandı. Diastolik basınç yönünden; Grup D'de indüksiyon öncesi, ve entübasyondan sonra 5.dakika da Grup F'ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunurken, entübasyon öncesi Grup F'de Grup D'ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü. Ortalama arter basınçları yönünden; Grup D'de indüksiyon öncesi, Grup F'ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma gözlemlenirken, entübasyon öncesinde ise Grup F'de Grup D'ye göre anlamlı derecede düşüktü. Hız-basınç ürünü yönünden Gruplar arası değerlendirmede Grup D'de indüksiyon öncesi, entübasyondan sonraki 1. ve 3. dakikada Grup F'ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma gözlendi. Sonuç olarak ; laringoskopi ve trakeal entübasyona yüksek yanıtın beklendiği kronik sigara içicisi erkek hastalarda anestezi indüksiyonundan 10 dakika önce, 1µg/kg dozunda, infüzyonla uygulanan deksmedetomidinin kalp atım hızı ve hız basınç ürünündeki artışları önlediğini ve bu sonuçtan yola çıkarak miyokardiyal oksijen gereksinimini azalttığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The hemodynamic response associated with laryngoscopy and tracheal intubation results in an increase in heart rate, catecholamine level, blood pressure, and velocity pressure product due to the sympathetic effect. It is known that male chronic smokers have a high hemodynamic response to laryngoscopy and endotracheal intubation. In this study, we compared the effects of dexmedetomidine, which is used in the blockade of efferent pathways and effector receptors, and fentanyl, which is used in the blockade of the central effects of sensory pathways, on hemodynamic changes in a group of male chronic smokers who have the strongest response secondary to laryngoscopy and intubation. Sixty male patients aged between 18-60 years, ASA group I-II, Mallampati class I-III and chronic smokers were included in our study. The patients were randomly divided into two groups and 10 minutes before induction of anesthesia, Group D (n=30) was infused with 1µg/kg dexmedetomidine in 150cc saline and Group F (n=30) 3µg/kg fentanyl in 150cc saline. Post-infusion heart rates and blood pressures were recorded. Anesthesia induction was achieved with 4-7 mg/kg thiopental in both groups. 0.1 mg/kg vecuronium was given as a muscle relaxant. During the 3-minute waiting period, patients were ventilated with 100% O2 by mask. The heart rate and blood pressure values of the patients were recorded before intubation. Endotracheal intubations were performed with a Macintoch laryngoscope by an experienced anesthesiologist unaware of the drugs used in the infusion. Heart rate and blood pressure values at 1, 3 and 5 minutes after intubation were recorded. The velocity-pressure product was obtained by multiplying systolic blood pressure and heart rate. In the evaluation between the groups, there was no statistically significant difference between the pre-infusion baseline values of the drugs in both groups. Heart rates in Group D compared to Group F; It was found to be statistically significantly lower before induction, before intubation and at the 1st and 3rd minutes after intubation. A statistically significant decrease was found in systolic pressures before intubation in Group F compared to Group D. Diastolic pressure was found to be statistically significantly lower in Group D before induction and at the 5th minute after intubation compared to Group F. It was found to be statistically significantly lower in Group F before intubation compared to Group D. While a statistically significant decrease was observed in Group D compared to Group F in mean arterial pressure before induction, it was found to be significantly lower in Group F compared to Group D before intubation. In terms of velocity-pressure product, a statistically significant decrease was observed in Group D before induction, at the 1st and 3rd minutes after intubation compared to Group F. In conclusion ; We think that dexmedetomidine administered by infusion 10 minutes before anesthesia induction, at a dose of 1µg/kg, prevents the increase in heart rate and rate-pressure product, thus reducing myocardial oxygen requirement in male chronic smokers where a high response to laryngoscopy and tracheal intubation is expected.