Kronik sigara içenlerde ve normal populasyonda vokal kord vibrasyonun videostroboskopik değerlendirilmesi
Videostroboscopic evaluation of the vocal cord vibration in normal and smoking population
  1. Tez No: 60170
  2. Yazar: MUSTAFA SEĞMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER KANLIKAMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET VLS larinksin anatomik yapı özellikleri ve vokal kord vibrasyonunun fonksiyonel özelliklerinin birlikte değerlendirilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu çalışmada sigara içmeyen ve başka irritan faktörlere maruz kalmadığını öğrendiğimiz 20 erkek ve 20 kadın denek ve en az 20 yıldır günde 10 taneden fazla sigara içen 20 erkek 20 kadın hastadan oluşan iki ayrı grupta günlük konuşmada en çok kullanılan modal, düşük, yüksek ve şiddetli fonasyonlarda VLS kayıtları yapıldı. Bu kayıtlar, bilgisayarla desteklenmiş paket program dahilinde analiz edilerek sigara içmeyen deneklerden kaydedilen bulgular daha önce normal deneklerden elde edilen literatür verileri ile ve sigara içen hastalardan elde edilen sonuçlar ile karşılaştırıldı. İncelemelerimiz sonucunda, bir glottal siklusu oluşturan açık, kapalı, açılım ve kapanma fazları açısından normal deneklerden elde edilen verilerin literatürdeki sonuçlarla benzerlikler gösterdiği saptandı. Ayrıca sigara içen ve içmeyen denekler arasında bu parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Bu sonucun sigara içen hastaların analizlerinde tam bir glottik siklus oluşmasını engelleyen polip, nodul, ödem gibi vokal kord lezyonlarını içeren hastaların çalışmaya dahil edilmemesinden kaynaklandığı kanaatine varıldı. Fonasyon sırasında ekrandan seyrederek, kişisel tecrübeyle, sübjektif olarak değerlendirilen parametreler açısından bakıldığında, sigara içen hastalarda değişen derecelerde mukozal ödem, katılık, kuruluk ve mukozal kalınlık gibi bulgular görüldü. Buna bağlı olarak amplitüd, mukozal yayılım, periodisite ve katılık gibi parametreler açısından değişen derecelerde bozulmalar olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, VLS hem larinksin anatomik yapı özellikleri ve hem de vokal kord vibratuar hareketlerinin fonksiyonel özelliklerinin birlikte etkin bir şekilde değerlendirilmesine müsaade eden yararlı bir yöntemdir. Ancak VLS kayıtlarından objektif yöntemler kullanarak mukozal dalgaların analizi konusunda daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY VLS is a useful method with which not only anatomic features of the larynx but also functional characteristics of vocal cord vibration pattern together has been evaluated. In this study taking two groups of people; one of them 20 men, 20 women who have not ever smoke and also other irritant chemicals, the other 20 men, 20 women who have been smoking at least for 20 years with ten cigarettes of daily habit in all of them, VLS records have been taken at modal, lower, higher, and loud fonations which are mostly used ones on daily speaking. These records analyzed by the way of the computer assisted programme. Findings recorded from our patients who never smoke, had been compared from which smoke and being accepted normal from literature. At the end of our investigations, the duration of open, closed, opening and closing phases, forming normal glottal cycles, between findings from our study group of nonsmokers and being, accepted normal from literature, some sort of similarities have been confirmed. Besides, in study group between smokers' and non-smokers' parameters, it has not been found any statistically meaningful differences, so from these the reality of smoking alone doesn't affect the duration of phases in normal glottal cycles have been pointed out. Because of not being able to form a normal glottal cycle in such a condition like nodule, polyp or oedema we haven't joined them into the study. The reason of not getting a meaningful differences between smokers and non-smokers might be due to the reality that we haven't taken this events into the study. During fonation, watching the monitor, from the aspects of the subjectively available parameters in patients who smoke varying degree of findings like mucosal oedema, stiffness, dryness and thickness, have been seen. And so varying degree of disturbances on amplitude, periodicity, stiffness of vocal cords and extending of mucosal wave can be showed easily. 68