Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve sigara içen astımlı hastaların ayrımında toraks yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi (YRBT) yardımcı olabilir mi?
Can thoracic high-resolution computed tomography be helpful in the differentiation between the patients with chronic obstructive pulmonary disease and the smoking patients with asthma?
- Tez No: 324377
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ABADOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Göğüs Hastalıkları, Allergy and Immunology, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı Ocak 2010 öncesi beş yıllık dönemde hastanemiz Göğüs Hastalıkları ve Alerjik Hastalıklar bölümlerinde astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tanılarıyla takip edilmekte iken toraks yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi çekilen hastalarda radyolojik raporları karşılaştırarak bu tetkikin sigara içen astımlılar ile KOAH hastalarının ayrımında yardımcı olup olamayacağını belirlemekti. Toplam 204 hasta (58 sigara içmeyen astımlı, 59 sigara içen astımlı, 87 KOAH hastası) çalışmaya dâhil edildi. Hastane dosyaları, poliklinik kayıtları ve radyoloji raporları geriye dönük incelenerek hastalara ait demografik bilgiler, sigara alışkanlıkları, kullanılmakta olan inhale tedaviler, spirometre değerleri ve radyolojik bulgular kaydedildi. Hastaların yaş ortalamaları 51.0±14.0 yıldı (yaş aralığı: 20-82) ve %50.0'si kadındı. KOAH grubunda erkek cinsiyet daha fazla, yaş ortalaması daha yüksekti. Sigara içen astım hastalarında belirtilerin başlama yaşı KOAH grubuna göre daha erkendi. Tüm inhale ilaçlar KOAH grubunda daha yüksek oranda kullanılıyordu. Toraks yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografide (YRBT) parankimal lezyon bulunma olasılığı sigara içen astım hastalarında belirgin olarak daha azdı. Amfizem ve hava kisti ise KOAH grubunda daha sık saptandı. Sigara içen ve içmeyen astım hastaları karşılaştırıldığında radyolojik sonuçların benzer olduğu görüldü. İnhale ilaçları kullanan ve kullanmayanlar karşılaştırıldığında toraks YRBT bulguları benzerdi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine whether thoracic high-resolution computed tomography could help differentiate between smoker asthma patients and chronic obstructive pulmonary disease (COPD) sufferers by comparing the relevant reports in those patients who underwent this modality within the five-year period before January 2010 while being followed up with the diagnoses of asthma or COPD. In total, 204 patients were included (58 non-smoker asthma, 59 smoker asthma and 87 COPD cases). Demographical data, smoking habits, inhaled treatments that were used, spirometry results and radiological findings were noted from hospital files, outpatient clinic records and radiology reports. The mean age of the patients was 51.0±14.0 years (range of age: 20-82) and 50% were female. In the COPD group, male patients were more frequent and the mean age was higher. The age of start of the symptoms was lower in smoker asthma patients compared to COPD patients. All inhaled agents were being used in higher portion of the COPD group. Normal thoracic high-resolution computed tomography (HRCT) result was reported much more frequently in the smoker asthma group whereas emphysema and air cysts were more prevalent in COPD group. The radiological comparison of smoker asthma and non-smoker asthma groups yielded no difference. There was also no difference between the patients who were using each inhaled agent and those who were not, in terms of thoracic HRCT findings.