The perspective of Turkish companies' overseas investments between 2009-2019 and its interaction with Turkiye's policy choices
Türk şirketlerinin yurt dışı yatırımlarının, 2009-2019 yıllarındaki perspektifi ve Türkiye'nin politika tercihleriyle etkileşimi
- Tez No: 807526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÜMİT İZMEN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezin amacı, Türk şirketlerinin yurt dışı doğrudan yatırımlarını, 2008 küresel mali krizinden, 2020 küresel salgınına kadar, Türk Hükümetinin dış politika tercihleri ile birlikte, coğrafyalara ve sektörlere göre evrimini incelemektir. Çalışma, 2009'dan sonra Türk firmalarının, yurt içi makro-ekonomik yeniden yapılanma ve güçlenen kurumsal olgunlukları sayesinde, istikrarlı bir yatırımcı haline geldiğini öne sürmektedir. Önemli Türk yatırımcı şirketlerin 2009-2019 yılları arasındaki işlemlerinin, gelişmekte olan ülke çok uluslu şirketlerinin liberal piyasa dinamikleri dahilindeki olağan davranışları gibi, yeni pazarlara erişmek için çoğunlukla batılı gelişmiş ülkelere yöneldiğini, ancak Türk Hükümeti'nin politika tercihleri ile aynı çizgide olmadığını gösteriyor. Türk dış politikasındaki kaymaların temel nedeni, ticari bir bakış açısıyla, Türk firmalarının sınır ötesi satın almalarının tutumu ile birlikte analiz edilmektedir. Bulgular, Türkiye'nin politika oluşturma süreçlerinin, 2009 öncesi gibi merkantalist bir ticaret devleti görüşü yerine, yönetici elitin kimliği ve maddi çıkarları etkisiyle, 2010'lu yıllarda konstrüktivist bir boyuttan değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to assess the evolution of Turkish outward foreign direct investment by geographies and sectors, together with the attitude of the Turkish Government's foreign policy choices after the global financial crisis of 2008 until the global pandemic of 2020. The article suggests that Turkish firms became stable investors after 2009 thanks to domestic macro-economic restructuring and strengthened corporate maturity at home. The deals in 2009–2019 show that major Turkish investor firms are mostly directed towards western developed countries in order to access new markets, like the regular behavior of developing country multi-national enterprises under liberal market commercial dynamics, but are not in line with the policy choices of the Turkish government. The root cause of the shifts in Turkish foreign policy is analyzed from a commercial perspective, together with the attitude of Turkish firms toward cross-border acquisitions. The findings show that policy-making processes in Turkiye can be evaluated from a constructivist dimension during the 2010s due to the identity and material interests of the ruling elite instead of a mercantilist trading state view like before 2009.