Anonim şirket pay devrinde ayıptan sorumluluk
Liability arisen from defects in share transfer transactions in joint stock companies
  1. Tez No: 873831
  2. Yazar: İLKER DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN DEMİRKAPI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Anonim Şirket Pay Devrinde Ayıptan Sorumluluk başlığını taşıyan bu yüksek lisans tezinde, payı devre konu olan şirketin paylarını bir pay satış sözleşmesi çerçevesinde alıcıya satan ve devreden satıcının ayıptan sorumluluğu işlenmiştir. Pay satışları, Türk Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde özel bir düzenlemeye tabi olmadığı için bu konudaki sorumluluk rejiminin ve hangi hükümlerin uygulama alanı bulacağının incelenmesi önem kazanmaktadır. Girizgâh niteliğindeki ilk bölümde payın tanımı, tasarruf işlemi olarak pay devrinin özellikleri ve pay devrinin sonuçları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise tasarruf işlemi niteliğindeki pay devrinin borçlandırıcı işlemi olan pay satış sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği, uygulanacak hükümler ve unsurları incelenmiştir. Özellikle de pay satış sözleşmesinin konusunun ne olduğu hususu ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ilk olarak Türk Borçlar Kanunu'nun alacağın devrinde devredenin garanti sorumluluğu maddeleri ile taşınır satışında satıcının ayıptan sorumluluğunu düzenleyen hükümlerin pay satış sözleşmelerindeki uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Bu bakımdan satıcının paydaki ayıplarında yanında payları devre konu şirketin ayıplarından da sorumluluğu ve şartları irdelenmiştir. Pay satış sözleşmeleri açısından taşınır satışında satıcının ayıptan sorumluluğu hükümlerinin uygulama alanı bulması gerektiği sonucuna ulaşılmasına istinaden dördüncü bölümde, satıcının ayıptan sorumluluğuna pay devirlerinde uygulanması konusu incelenmiştir. Bu açıdan pay devrinde ayıp kavramı ile ayıbın maddi ve şekli şartları değerlendirilmiştir. Buna göre pay satış sözleşmelerinde sıklıkla karşılan beyan ve tekeffüller (representations and warranties) ile payı devre konu şirket üzerinde yapılan incelemenin (due diligence) satıcının ayıptan sorumluluğuna etkisi tartışılmıştır. Bunun yanında satıcının hangi unsurlardan ötürü ayıptan sorumluluğunun gündeme gelebileceği açıklığa kavuşturulmuştur. Son olarak satıcının ayıptan sorumluluğu için gerekli şartların gerçekleşmesi üzerine alıcının satıcıya karşı ileri sürebileceği seçimlik hakları pay devri özelinde incelenerek çalışmamız tamamlanmıştır. Tezimiz kapsamında anonim şirket pay devri üzerine yoğunlaştığımızı ve yalnızca ayıptan sorumluluğa dair tartışmaları ele aldığımızı hatırlatmak isteriz. Bu açıdan özellikle de satıcının zapttan dolayı sorumluluğu, yanılma veya aldatma gibi irade bozukluğu halleri yahut sözleşme öncesi sorumluluk (culpa in contrahendo) gibi konular değerlendirmeye tabi tutulmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's degree thesis having the title of Liability Arisen From Defects In Share Transfer Transactions For Joint Stock Companies, the seller's liability arising from defects have been examined within the framework of share purchase agreement whereby the seller sells and transfers the shares it holds in a company to a buyer. As share sales are not specifically regulated under the Turkish Code of Obligations and the Turkish Commercial Code, the analysis of the liability regime and the applicable regulatory provisions gain importance. The first introductory section of the thesis discusses the definition of share, the characteristics of share transfer as a dispositive act and its consequences. In the second section, the definition, legal nature, applicable provisions and elements of the share purchase agreement are analyzed. In particular, the subject matter of the share purchase agreement, which is the promissory transaction of the share transfer, is explained in detail. In the third section, the applicability of the provisions of the Turkish Code of Obligations regulating the transferor's warranty in transfer of receivables transaction and the seller's liability for defects in sale of movables to share purchase agreements are evaluated. In this respect, the liability of the seller for defects in the shares as well as the acquired company and its conditions are analyzed. Pursuant to the conclusions reached in the previous section that the provisions stipulating the seller's liability for defects in sale of movables should be applicable to share purchase agreements, the fourth section examines the application of such provisions in share transfer transactions. In this respect, the concept of defect and its material and formal conditions in share transfers are evaluated. Accordingly, the effect of representations and warranties, which are frequently encountered in share purchase agreements, and the effect of the due diligence exercise conducted over the company subject to the share transfer on the seller's liability for defects are deliberated. In addition, clarifications have been made as to which elements the seller may be held liable for defects. Finally, the thesis is finalized by focusing on the optional rights that the buyer is entitled to and may claim against the seller once the material and formal conditions for the seller's liability for defects are met. We would like to kindly remind that the scope of this thesis has been limited to the share transfer in joint stock companies and that only the discussions relating to the liability arisen from defects have been examined. In this respect, subjects such as liability arisen from seizure, defective intention cases such as error and deception or fault in conclusion of a contract (culpa in contrahendo) are not evaluated.