İhracat pazarlamasında ikincil verilerden yararlanarak hedef ülke pazarlarının belirlenmesi: Ev tipi kompresörlü buzdolapları (841821) üzerine bir araştırma
Determining the target markets by using secondary data in export marketing: A research on household compressor refrigerators (841821)
  1. Tez No: 807584
  2. Yazar: MELİKE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Teknolojinin, iletişimin, ulaşımın gittikçe daha kolay hale gelmesi ile birlikte globalleşen dünyada dış ticarette rekabet de gün geçtikte artmaktadır. Artan rekabet; yatırım, reklam, ürün kalitesinde iyileştirme gibi pek çok şartı da beraberinde getirirken hedef pazarları belirlemek dünden bugüne birinciliğini asla kaybetmeyen kriterdir. Pazar seçimini ve doğru ürün seçimini yapabilmek dış ticarette işletmeler için doğru kilidi doğru anahtarla açmak gibidir aksi halde yanlış pazar seçimi doğru anahtar ile yanlış kapıyı açmaya çalışırken, zaman, sermaye ve hatta motivasyon ve itibar kaybına bile sebep olabilir. Günümüzde teknoloji ve bilgi kaynaklarına ulaşımında imkanların sınırsızlığı hedef pazar seçiminde büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu çalışmada; 841821 GTIP kodlu ev tipi kompresörlü buzdolaplarının Türkiye'den ihracatı kapsamında hedef pazar tespiti dahilinde son 5 yıllık süreçteki veriler incelenmiştir. Çalışmamda; 841821 GTIP kodlu ev tipi kompresörlü buzdolapları kapsamında hedef pazarlar belirlenmeye çalışılmış karar matrisi ile hedef ülkeler sıralanmıştır. Elbette sektör raporunda adı geçen tüm ülkelerin analizini bu tez içeriğine sığdırmak mümkün olmadı lakin bu tür raporlarda ve bilimsel çalışmalarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hedef pazar belirlenen ülkenin bahse konu gtip numaralı ürünün ithalatında yıllara göre yukarı doğru bir ivme ile artıyor olmasıdır. Zira hedef pazar belirlemedeki en önemli hedefimiz istikrarlı ve artan taleplere ulaşmaktır. Yapılan bu çalışma ile bir model önerisi ile birlikte sektördeki işletmelerin yararına bir yol haritası oluşturulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Hedef pazar, İhracat pazarlaması, pazar araştırması, ikincil veri
Özet (Çeviri)
In globalizing world, competition in foreign trade is increasing day by day with become easier technology, communication and transportation. Increased competition while bringing together many conditions such as; investment, advertising, improvement in product quality, determining target markets is most important criterion that never loses its top place from past to present. For export marketing to be able to determine right target market and selection of product like opening the right lock with the right key otherwise while trying to open wrong door with the right key the wrong market selection may cause loss of time, capital and even motivation and loss of reputation . In this day and age, the unlimited possibilities of accesing technology and information reasources provide great convenience in determining the target market. In this studay, within the scope exporting household compressor refrigerators with HS code 841821 FROM Turkey, the data of the last 5 years have been examined within the scope of target market determination. In my study, target markets were tried o be determined within the scope of 841821 HS code household compressor refrigerators target market countries were listed with the decision matrix. For sure, it was not possible to make analysis of the all mentioned contries in the sector report in this thesis however the most important point these kind of report and scientific studies; import of the product with mentioned hs code by target market should increasing with and upward momentum compared to the years. Likewise, our most important goal in determining the target market is to rach stable and increasing requirements. With this study, has been tried to create road map for the benefit of the enterprises in the sector with a model suggestion. Keywords; Target market, export marketing, market research, secondary data