Web sayfalarında bilgi gezilerinin dokuzuncu sınıf öğrencilerinin fizik öğrenimindeki başarısına etkisi: Öğrencilerin hatırlama, anlama ve uygulama seviyeleri
The impact of knowledge trips through the web pages in the teaching of physics on the achievement of ninth-grade students: The level of students remembering, understanding and applications
- Tez No: 807593
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, fizik öğretiminde web sayfaları üzerinden yapılan bilgi gezilerinin, dokuzuncu sınıf öğrencilerinin hatırlama, anlama ve uygulama düzeyi açısından başarılarına etkisi üzerine yapılmıştır. Çalışma, araştırma kanıt örneğinin yanı sıra yanıtların değerlendirilmesine ilişkin yarı-deneysel yönteme dayanmaktadır. Bu çalışma örneği, Libya okullarından dokuzuncu sınıf Libyalı 62 öğrenciden oluşmuş ve iki gruba ayrılmıştır. Bir deney grubu, web üzerinden bilgi gezileri stratejisini kullanarak dokuzuncu sınıf fizik dersinden ışık birimini inceleyen 31 öğrenciden ve bir kontrol grubu, normal yöntem stratejisini kullanarak öğrenim gören 31 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmacı, çalışma verilerini toplamak için bir araç olarak fizikte bir başarı testi ve bir öğretmen rehberi hazırlamıştır. Bu çalışmada, deney ve kontrol grupları arasındaki farkları belirlemek için iki bağımsız grup için t testi ve etki büyüklüğünü ölçmek için ETA-Kare denklemi kullanılmıştır. Bu pratik çalışmanın istatistiksel sonuçları, deney ve kontrol gruplarının hatırlama, anlama ve uygulama düzeylerindeki araçları ile deney grubu yönündeki toplam puanlar ile deney grubu için test öncesi ve sonrası toplam puanlar arasında farklılıklar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the impact of knowledge trips via the web pages in the teaching of physics on the achievement of ninth-grade educational students in terms of the level of students' remembering, understanding, and application. The study is based on the experimental method regarding the evaluation of the research sample of evidence as well as responses. This study sample consisted of 62 of ninth-grade Libyan students from Libyan schools and divided into two groups. An experimental group consisted of 31 students studying the unit of light from the physics course for the ninth grade using the strategy of knowledge trips through the web and an controller group consisted of 31 students studying using the regular method strategy. The researcher prepared an achievement test in physics and a teacher's guide as a tools for collecting study data. This study used the T-test for two independent groups to identify the differences between the experimental and control groups and ETA-Squared equation to measure the effect size. The statistical results of this practical study have demonstrated that there are differences between the means of the experimental and control groups in remembering, understanding, and application levels, and total scores in the direction of the experimental group, as well as total scores in the pre and post-tests for the experimental group in the achievement test for the light as a whole. The effect size ranges between the three levels and the effect of the total degree is large effect.