Türk mitolojisindeki 'Kadın' konulu efsanelerin yüksek baskı tekniğine yönelik kompozisyon ve baskı uyarlamaları
The composition and printing version of the legends of 'Woman' in Turkish myths related with high quality printing
  1. Tez No: 807594
  2. Yazar: ESRA ATACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERHAN TARLAKAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mitler toplumların içerisinde bulunduğu duruma göre değişiklik göstermiştir. İlk çağlarda insanlar arası iletişim kısıtlıyken zamanla yeni yöntem ve tekniklerle gelişmiştir. Bu gelişim süreci birçok efsanenin günümüze ulaşmasını sağlamıştır. Efsanelerin nerden geldiği, nasıl oluştukları, farklı kültürlerdeki benzerlik veya farklılıklarını araştıran bilim dalına mitoloji denir. Milletlerin kendine has mitolojik anlatıları bulunmaktadır. Türk mitolojisi de anlatılarıyla zengin bir alandır. Anlatıların derinine inildiğinde kadının Türk mitolojisi için ne ifade ettiği önemli bir husus olmuştur. Türk mitolojisindeki efsanelerin içerisinde kadının karakteristik yapısının ve özelliklerinin nasıl olduğu, ailede hangi konumlarda yer aldığı ve üstlendiği görevlerin ne olduğu, erkek karakterler ile arasındaki benzerlik ve farklılıklar bize Türk tarihi ve mitolojisinin kadına bakış açısını göstermektedir. Türk mitinde kadın kutsal bir varlık olarak nitelendirilmiş ve kadınsız ne devlet ne de aile işleri yürümemiştir. Kadın karakterler de erkek karakterlerin yapabildiği işleri yapabilmiş hatta onlardan da üstün geldiği zamanlar olmuştur. Bu araştırmada Türk mitolojisi ekseninde“Kadın”konulu efsaneler araştırılarak belirlenen anlatılar için disiplinler arası bir yaklaşımla yüksek baskı tekniğine yönelik kompozisyon düzenlemeleri ve baskı uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Myths have changed according to the situation of societies. While communication between people was limited in the first ages, it has developed with new methods and techniques over time. This development process has enabled many legends to reach the present day. Mythology is the branch of science that studies where legends come from, how they are formed, and their similarities or differences in different cultures. Nations have their own mythological narratives. Turkish mythology is also a rich field with its narratives. When the narratives are deepened, what the woman means to Turkish mythology has become an important issue. Among the legends in Turkish mythology, the characteristics and characteristics of women, their positions in the family and the duties they undertake, the similarities and differences between male characters and women show us the perspective of Turkish history and mythology on women. In Turkish myth, woman is described as a sacred being and neither the state nor family affairs could work without women. There were times when the female characters were able to do the things that the male characters could do, and even surpassed them. In this research, legends about women were investigated in the axis of Turkish mythology, composition arrangements and printing applications were made for the high printing technique with an interdisciplinary approach for the determined narratives.