Helesa geleneği bağlamında sözel ve ritmik unsurların Türk halk kültürü içindeki önemi (Sinop ili örneği)
The importance of verbal and rhythmic elements in Turkish folk culture in the context of the helesa tradition (Sinop province example)
- Tez No: 807598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN ERGİN TALAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
miyet'ten önce var olmuş bir gelenek olan Helesa geleneği, İslamiyet'in kabulü ile değişikliklere uğrayarak günümüze kadar gelmiş bir gelenektir. Osmanlı döneminden itibaren gelenekler aracılığıyla varlığını sürdürmeye çalışan maniler Helesa Geleneğinde de istenileni anlatma açısından odak noktası olmuştur. Bu sebepten manilerin daha detaylı incelenmesi, Türk kültürü ile ilişki kurularak yeni bilgiler edinilmesi açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Sinop ilinde ortaya çıkmış ve varlığını halen sürdürmekte olan Helesa geleneğinin uygulanışı esnasında icra edilen manilerin incelenerek Türk kültürü içindeki önemine dair bilgiler elde etmektir. Bu araştırma nitel yöntemle desenlenmiş, betimsel bir alan araştırmasıdır. Araştırmada nitel araştırma deseni olarak durum çalışması kullanılmıştır. Bu bağlamda, veriler literatür tarama ve görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırma sonucunda Helesa geleneğinin, topluma yardımlaşmayı ve birlik beraberliği aşıladığı, maniler aracılığı ile yardımlaşma ve birlik duygusunun nesilden nesile aktarımının sağlandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The tradition of Helesa, which is a tradition that existed before Islam, is a tradition that has survived to the present day by undergoing changes with the acceptance of Islam. Mani, which has been trying to survive through traditions since the Ottoman period, has also been the focal point in the Helesa Tradition in terms of telling what is desired. For this reason, it is important to examine the manias in more detail in terms of acquiring new information by establishing a relationship with Turkish culture. The aim of this study is to obtain information about the importance of the mani in Turkish culture by examining the mani performed during the practice of the Helesa tradition, which emerged in the province of Sinop and is still in existence. This research is a descriptive field research designed with a qualitative method. A case study was used as a qualitative research design in the research. In this context, the data were obtained by literature review and interview method. As a result of the research, it has been revealed that the Helesa tradition instills solidarity and unity in the society, and the feeling of cooperation and unity is transmitted from generation to generation through manias.