Okul öncesi öğretmenlerinin bilim uygulamalarına yönelik fark etme becerilerinin incelenmesi ve deneyim yıllarına göre karşılaştırılması: Çoklu durum çalışması
Examination of preschool teachers' difference skills for science application and comparison by years of experience: Multi-case study
- Tez No: 807599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Eğitim hedeflerine ulaşılmasında öğretmenler temel aktörlerdir. Eğitimle ilgili tüm konuları fark etme ve ayırt edebilme, öğretmenlerin eğitime sağlayacağı katkı açısından belirleyici rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, farklı deneyim yıllarındaki okul öncesi öğretmenlerinin bilim uygulamalarına yönelik video temelli fark etme çalışmaları ile fark etme becerilerinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmaya deneyim süresi 3, 6 ve 11 yıl olan üç öğretmen katılmıştır. Katılımcıların durumlarının tanımlanması amacıyla, mesleki özelliklerine ve okul öncesi eğitimde bilim uygulamalarına yönelik yarı yapılandırılmış ön görüşmeler yapılmıştır. Daha sonra katılımcılara altı haftalık süreçte bilim uygulamalarına yönelik okul öncesi etkinlik videoları izletilerek, videolarda fark ettikleri durumlara yönelik yansıtıcı görüşmeler yoluyla veriler toplanmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre, deneyimin bilim uygulamalarına yönelik fark etme becerisinde önemli bir rolü olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, elde edilen bulgular katılımcıların çalışma süreci ilerledikçe“öğretmen”odağındaki durumlardan 'öğrenci' odaklı durumları fark ettiğini ve fark ettiği durumları daha detaylı açıkladığını göstermektedir. Araştırma bulguları literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teachers are the main actors in achieving educational goals. Being able to recognize and distinguish all subjects related to education plays a decisive role in terms of teachers' contribution to education. The aim of this study is to examine the noticing skills of preschool teachers with different years of experience with video-based noticing studies for science applications. Three teachers with 3, 6 and 11 years of experience participated in the research. In order to define the status of the participants, semi-structured preliminary interviews were conducted regarding their professional characteristics and science practices in pre-school education. Afterwards, the participants were watched pre-school activity videos on science applications in a six-week period, and data were collected through reflective interviews about the situations they noticed in the videos. According to the results, it has been seen that experience has an important role in the ability to notice science applications. However, the findings show that as the study process progresses, the participants notice the“student”focused situations from the“teacher”focused situations and explain the situations they notice in more detail. The research findings were discussed within the framework of the literature.