Ritmoterapi yöntemi ve ritmoterapi beceri ölçeği geliştirme çalışması
Rhythmotherapy method and rhythmotherapy skill scale development study
- Tez No: 807604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN ERGİN TALAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitimde destekleyici / tamamlayıcı olarak kullanılan Ritmoterapi müzik terapi yönteminin, eğitim felsefesi incelenerek, uygulamalarına katılan bireylerin ritimsel ve sosyal beceri gelişimine olan faydalarının test edilerek, ölçülebileceği; Geçerli, güvenilir, kapsayıcı ve kullanışlı ölçeğinin geliştirilmesidir. Ritmoterapi müzik ve ritim terapi yöntemi öğretim programının Dünyadaki yöntemler ile benzer ve farklı olan özellikleri, örnek uygulama dersi ile ayrıntılı incelenerek, Nitel araştırma yöntemi olan belgesel tarama modeli ile tamamlayıcı ve betimleyici araştırma deseni kullanılarak literatür taranmaktadır. Ritmoterapi uygulamalarında kullanılması için geçerli, güvenilir, kapsayıcı ve kullanışlı ölçme aracının geliştirilmesi bakımından araştırma; Nicel araştırma yöntemi olan saha uygulama tekniği ile tarama sonucunda elde edilen bulguların ayrıntılı istatistiksel ölçümleriyle temellendirilmektedir. Ritmoterapi uygulamalarının ritimsel ve sosyal beceri gelişimi faydalarını ölçmeye yönelik olan ölçek ifadeleri, literatür taraması ile belirlenerek, alan uzmanlarının görüşüne anket ile sunulmaktadır. Ölçek madde önem dereceleri ve katsayıları, uzmanlardan gelen dönütlerle belirlenerek pilot ölçek oluşturulmaktadır. Ritmoterapi ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik testleri 100 İlk Okul, 100 Orta Okul ve 100 Lise öğrencisinin katılımıyla, her kademe ile 100'er saat uygulamaları gerçekleştirilerek, güvenirlik katsayısı .99 olan ölçme aracı ile Ritmoterapi uygulamaların, istatistiksel anlamlılık düzeyi belirlenmiş, ritimsel ve sosyal beceri gelişimine faydalarının ölçülebilmesine yönelik geçerli, güvenilir, kullanışlı ve kapsayıcı beceri ölçeği / testi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, it is stated that the Rhythmotherapy therapy method, which is used as a learning / music therapy in education, can be tested and measured by examining the education strongly, and the benefits of the individuals participating in the practices in the rhythmic and social skill groups; It is the development of a valid, reliable, inclusive and useful scale. The similar / different features of Rhythmotherapy music & rhythm therapy method teaching program with the methods in the world were examined in detail with a sample application lesson and the literature was reviewed using the documentary scanning model, which is one of the qualitative research methods, a complementary and descriptive research design. Researching the grouping of a valid, reliable, inclusive and useful tool for the use of Rhythmotherapy practices; It is based on the field application technique, which is a quantitative research method, and detailed measurements of the processes obtained as a result of scanning. The benefits of Rhythmotherapy practices in rhythmic and social skill development are determined by time-oriented scale expressions, literature usage and presented to the opinions of field experts with a questionnaire. Pilot planning is created by determining the scale item importance levels and coefficients with the feedback from the experts. The validity and reliability test of the Rhythmotherapy scale is carried out with the accommodation of 100 Primary School, 100 Middle School and 100 High School students, 100 hours of applications at each level, and the level of Rhythmotherapy benefit using rhythmical and social skills is determined with the operating tool, the reliability of which is .99. Valid, reliable, useful and inclusive skill dimension scale / test run developed.