Çağdaş resim sanatında ezoterik sembollerin göstergebilimsel çözümlemesi
Semiotic analysis of esoteric symbols in contemporary painting
  1. Tez No: 807605
  2. Yazar: BAŞAK NİL DANİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. SERKAN İLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İnsanlık, var olduğundan bu yana dünya üzerindeki pek çok olguyu, neden var olduğunu, içinde yaşadığı fauna ve florayı, duygu, düşünce ve yaşama dair pek çok sorunsalı sorgulamakta olan bir canlıdır. Düşünsel veya eylemsel boyutta kendi sorularının cevabını arayan insanoğlu realizmden başlayıp, mistisizme kadar giden geniş bir yelpazede çıkarımlar yapmaya çabalamıştır. Ancak bu uğurda ortaya koymuş olduğu cevapların, her zaman bir antitezinin var olmuş olması yaşama dair bir dilemmanın da var olmasına neden olmuştur. Kimi insan toplulukları kutsallık atfettikleri bu cevaplara mutaassıpça bağlanırken, kimileri ise cevapların gerçek/hakiki manalarını yalnızca kabullendikleri doktrinler ile sorgulamaktadırlar. Mistisizm yüklenmiş cevaplar ve anlamsal çıkarımlar toplumların veya grupların kendi öğretileri içerisinde özel bir yer tuttuğu da muhakkaktır. Tamda bu düzenin özelliklerini taşımakta olan Ezoterizm; saklı/sır tutulan düşünce sistemleri ve farklı birçok pratik bilgi formuyla ilişkilendirilmekte olan bir öğretim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşamın her alanına sirayet etmekte olan Ezoterizm; içsel olana dönüş, arınma, şifalanma sağlayan bir sanat yaklaşımı olarak düşünülmekteyken, efsunlu, gizli yönleriyle geçmişte de olduğu üzere günümüz sanatına da yansımaktadır. Zira sanatçı birey sanatsal yaratım süreci esnasında, inisiyatik eğitim alan bir bireyin yaşadığı ruhani arınmayı deneyimlemektedir. Sanatçının farklı malzeme ve teknikler kullanarak gerçekleştirmekte olduğu eserlerde, semboller doğrultusunda alımlayıcıda farklı bir değişim ve uyanış sürecine dahil olmaktadır. Bu bağlamda“Çağdaş Resim Sanatında Ezoterik Sembollerin Göstergebilimsel Çözümlemesi”isimli çalışmada; İlkel dönemlerden günümüze kullanılmakta olunan sembollerin, Çağdaş sanatçıların eserlerinde ezoterik anlamları açısından yansımaları irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since its existence, humankind has experienced many phenomena in the world, why it exists, questioning the fauna and flora he/she lives in, many problematics about feelings, thoughts and life, is a living thing. Human beings who search answers to their own questions in an intellectual or actional dimension to make inferences in a wide range starting from realism to mysticism he/she tried. However, the answers he has put forward for this cause always have an antithesis. This has led to the existence of a dilemma about life. some people communities are attached to these answers that they attribute holiness, while others they question their real/genuine meaning only with the doctrines they accept. Mystic loaded answers and semantic inferences societies or groups' own teachings It is certain that it occupies a special place in it. Esotericism, which has the characteristics of exactly this order, with hidden/secret systems of thought and many different forms of practical knowledge emerges as an associated education system. Esotericism that manifests itself in all areas of life, an art that provides a return to the inner, purification, healing approach, as it was in the past, with its enchanted and hidden aspects, reflected in contemporary art. Because, during the artistic creation process, the artist individual, experiences the spiritual purification experienced by an individual receiving initiatic training different artist. In the works that he has realized by using materials and techniques, in line with the symbols, the receiver is involved in a different process of change and awakening. In this context,“Contemporary In the study named ”Semiological Analysis of Esoteric Symbols in Painting Art"; Primitive The symbols that have been used from the past to the present, in the works of contemporary artists. Its reflections are examined in terms of their esoteric meanings.