Perlit agregasının betonun dayanımı ve geçirimliliğine etkisi
Effect of perlite aggregate on strength and permeability of concrete
  1. Tez No: 807607
  2. Yazar: CEVDET TAHA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMBİZ RAMYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada ham perlit agregasının betonda kullanılabilirliği ve agrega tane boyutunun büyütülmesinin betonun mekanik ve taşınım özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada kontrol betonu olarak maksimum tane büyüklüğü (Dmax) 8 mm olan kırma kireç taşı agregası içeren betonlar kullanılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında Türkiye'nin iki farklı ocağından temin edilen (Erzincan ve İzmir yöreleri) ve maksimum tane büyüklüğü (Dmax) 8 mm olan ham perlit agregaları ve benzer tane büyüklüğü dağılımına sahip kırma kireç taşı agregası ile üretilen betonlar kıyaslamalı olarak incelenmiştir. İkinci kısımda ise kırma kireç taşı agregasının tane boyutu büyüklüğü 16 mm'ye çıkarılarak kontrol betonu ile kıyaslaması yapılmıştır. Çalışma kapsamında üç farklı su/çimento oranına sahip (0.69, 0.56 ve 0.41) 12 farklı beton karışımı hazırlanmıştır. Ham perlit agregası ile üretilen betonların birim hacim ağırlıklarının hafif beton sınırları içerisinde kaldığı, kontrol betonuna oranla %15-21 daha hafif olduğu bulunmuştur. Buna karşılık Erzincan perliti içeren betonlar, benzeri kireç taşı agregası içeren kontrol karışımlarına göre %12-41 arasında daha düşük basınç dayanımı göstermiştir. Hem mekanik hem de taşıma özellikleri açısından en düşük performans İzmir perlit agregalı beton karışımlarından elde edilmiştir. Tane boyutunun 8 mm'den 16 mm'ye arttırılması betonun mekanik ve taşınım özelliklerindeki performansını olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of raw perlite aggregate in concrete and the effect of increasing the aggregate maximum size on the mechanical and transport properties of concrete was investigated. Concretes containing crushed limestone aggregate with a maximum grain size (Dmax) of 8 mm were used as control mixtures in the study. In the first part of the study, the performances of raw perlite aggregates with a maximum grain size (Dmax) of 8 mm, obtained from two different quarries in Erzincan and Izmir regions of Turkey, and a crushed limestone aggregate with a similar grain size distribution were comparatively investigated., In the second part, the maximum size of the crushed limestone aggregate was increased to 16 mm and the properties of the resultant concrete mixtures were compared with those of the control concrete containing crushed limestone aggregate with Dmax of 8 mm. Within the scope of the study, 12 different concrete mixtures with three different water/cement ratios (0.69, 0.56 and 0.41) were prepared. It was found that the unit weights of the concretes produced with raw perlite aggregate remained within the limits of lightweight concrete and were 15-21% lower than those of the counterpart control concretes. Moreover, the Erzincan perlite-bearing concretes showed 12-41% lower compressive strength that those of the control mixtures. The lowest performance in terms of both mechanical and transport properties was obtained from İzmir perlite aggregate concrete mixtures. Increasing the maximum grain size from 8 mm to 16 mm positively affected the performance of concrete in terms of the mechanical and transport properties.