Yüksek ve üst orta gelirli ülkelerde kuznets hipotezinin geçerliliği: Ekonometrik bir analiz
Validity of the kuznets hypothesis in high and upper middle income countries: An econometric analysis
- Tez No: 807606
- Danışmanlar: DOÇ. ORHAN KANDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada 1990-2018 döneminde yüksek ve üst-orta gelir grubunda bulunan ülkelerde Kuznets hipotezinin geçerliliği panel veri analizi ile araştırılmıştır. İki farklı iktisadi gelişme göstergesi kullanılarak, iktisadi gelişme sürecinde gelir eşitsizliğinin seyri Kuznets hipotezi çerçevesinde ele alınmıştır. Analizlerde, iktisadi gelişme göstergesi olarak hem kişi başına düşen GSYH hem de İnsani Gelişme Endeksi (İGE) kullanılmıştır. İki farklı model kurularak eşbütünleşme analizi gerçekleştirilmiş ve uzun dönem katsayı tahmini yapılmıştır. Eşbütünleşme ilişkisi Westerlund ve Edgerton (2007) tarafından geliştirilen panel eşbütünleşme testi ile araştırılmış, uzun dönem katsayıları AMG (Genişletilmiş Ortalama Grup) tahmin yöntemi ile elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen ampirik bulgular, ele alınan her iki ülke grubunda da Kuznets Hipotezinin aksine U şeklinde bir ilişkinin daha baskın olduğunu göstermiştir. Ayrıca elde edilen sonuçlar, çalışmada alternatif iktisadi gelişme göstergesi olarak kullanılan İGE'nin gelir eşitsizliğini açıklama gücünün KBGSYH'ye göre daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
In this study, the validity of the Kuznets hypothesis in high and upper-middle-income countries was investigated by panel data analysis in the 1990-2018 period. The course of income inequality in the economic development process was discussed within the framework of the Kuznets hypothesis by using two different economic development indicators. In the analyses, both GDP per capita and the Human Development Index (HDI) were used as indicators of economic development. Cointegration analysis was performed by establishing two different models, and it was made long-term coefficient estimations. The cointegration relationship was investigated with the cointegration test developed by Westerlund and Edgerton (2007) panel cointegration test, and the long-term coefficients were obtained by the AMG (Augmented Mean Group) estimation method. In the study, the empirical findings have shown that contrary to the Kuznets Hypothesis, a dominant U-shaped relationship exists in both groups of countries examined. Furthermore, the results obtained indicate that the HDI, which is used as an alternative economic development indicator in the study, has a higher explanatory power for income inequality considered compared to the GDP per capita.