St yükselmeli miyokart enfarktüsü nedeniyle primer perkütan koroner girişim yapılan hastalarda koroner kan akımı ile serum prokalsitonin düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between coronary blood flow and serum procalcitonin levels in patients with acute st elevation myocardial infarction who underwent primary percutaneous intervention
- Tez No: 807609
- Danışmanlar: DR. İSA ÖNER YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ST yükselmeli miyokart enfarktüsü (STYME) nedeniyle hastaneye başvuran hastalarda primer perkütan koroner girişim (PKG) önerilen revaskülarizasyon stratejisidir. PKG'nin çok önemli avantajlarına rağmen, hastaların belli bir kısmında ''no-reflow'' olarak tanımlanan mekanik damar tıkanıklığının olmamasına rağmen yetersiz doku perfüzyonu gözlenmektedir ve bu durum yaygın miyokardiyal nekroz, sol ventrikül sistolik disfonksiyonu, sol ventrikül yeniden şekillenmesi, malign aritmi, artmış mortalite ve morbidite ile ilişkilidir. Prokalsitonin (PCT) sistemik inflamasyon belirtecidir. Yapılan bazı çalışmalarda başvuru anındaki artmış PCT konsantrasyonları koroner arter hastalığı olanlarda, kardiyovasküler mortalite ile ilişkili bulunmuştur. Çalışmamızda STYME nedeniyle PKG yapılan hastalarda no-reflow gelişme riski ile başvuru anındaki PCT düzeyleri ile arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Aralık 2014 ve Aralık 2015 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran ve STYME tanısıyla primer PKG uygulanan 200 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara koroner anjiyografi yapılmadan, başvuru anındaki PCT düzeyleri ölçüldü. Hastalar no-reflow ve normal flow olarak 2 gruba ayrıldı. Diseksiyon, rezidüel stenoz, belirgin trombüs veya vazospazm olmadan; TIMI akımı
Özet (Çeviri)
Primary percutaneous coronary intervention (PPCI) is the recommended revascularization strategy for patients presenting with acute ST-elevation myocardial infarction (STEMI). Despite major advances in PPCI, a proportion of patients develop inadequate myocardial perfusion without angiographic evidence of mechanical vessel obstruction after PPCI, defined as the ''no-reflow phenomenon''. No-reflow phenomenon is related to large myocardial necrosis, left ventricular systolic dysfunction, left ventricular remodeling, malignant ventricular arrhythmias, increased mortality and morbidity in patients with STEMI. Procalcitonin (PCT) is a marker of systemic inflamation. Some studies found that higher PCT concentrations on admission were associated with cardiovascular mortality in patients with CAD. In our study, we aimed to investigate the relationship between the risk of developing no-reflow phenomenon in patients with STEMI treated PCI and serum PCT level at admission. Between December 2014 and December 2015, 200 patients who admitted to Antalya Research and Education Hospital emergency department with the diagnosis of STEMI and performed PPCI were considered for enrollment in the study. PCT levels were measured on admission before performing coronary angiography. Patients were divided into the two groups: no-reflow and normal reflow.