Diyabetik nöropatik ağrıya yönelik uygulanan refleksoloji masajının hastaların yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of reflexology massage for diabetic neuropatic pain on the quality of patients
  1. Tez No: 807611
  2. Yazar: NESİBE ŞİMŞEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERDİYE ŞENDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç: Bu araştırma, diyabetik bireylerde nöropatik ağrıya yönelik uygulanan refleksoloji masajının ağrı şiddeti ve yaşam kalitesi düzeyi üzerindeki etkisi ve bunlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla deneysel olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Mayıs-Kasım 2021 tarihleri arasında diyabetik nöropatik ağrı nedeni ile bir devlet üniversite hastanesinin diyabet polikliniğine başvuran 120 birey oluşturdu. Araştırma, deney grubunu (n=40) ve kontrol grubunu (n=40) oluşturan 80 birey ile tamamlandı. Deney grubuna, haftada 2 seans olmak üzere her biri ortalama 45 dakika süren 10 seans refleksoloji masajı uygulandı. Araştırma verileri; Hasta Bilgi Formu, GKÖ, DN4, LANSS, NePIQoL, Yaşam Bulguları Formu ve SWMI testi ile 1., 3. ve 5. haftalarda olmak üzere toplam üç izlemde toplandı. Verilerin analizinde uygun istatistiksel yöntemler kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalamasının 57,82±10,21 yıl olduğu ve %60'ının kadın olduğu belirlendi. GKÖ, DN4 ve LANSS anket puanlarının deney grubunun 1. izleminde anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı. Üçüncü izlemdeki SWMI test puanının deney grubunda hem sağ hem de sol ayakta anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edildi. NePIQoL anket puanının deney grubunun 1. izleminde, kontrol grubunun ise 3. izleminde anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlendi. Deney grubunun 1. izleminde, kontrol grubunun ise 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out experimentally to evaluate the effect of reflexology massage applied for neuropathic pain in diabetic individuals on pain severity and quality of life and the relationship between them. Materials and Methods: The population of the study consisted of 120 individuals who applied to the diabetes polyclinic of a state university hospital due to diabetic neuropathic pain between May and November 2021. The research was completed with 80 individuals who made up the experimental group (n=40) and the control group (n=40). The experimental group received 10 sessions of reflexology massage, each of which lasted an average of 45 minutes, twice a week. Research data were collected with Patient Information Form, VAS, DN4, LANSS, NePIQoL, Vital Signs Form, and SWMI test were collected at 1., 3. and 5. weeks at a total of three follow-ups. Appropriate statistical methods were used in the analysis of the data. Results: It was determined that the mean age of the patients was 57.82±10.21 years and 60% of them were women. VAS, DN4 and LANSS scale scores were found to be significantly higher in the first follow-up of the experimental group. The SWMI test score in the third follow-up was found to be significantly higher in both the right and left feet in the experimental group. It was determined that the NePIQoL scale score was significantly higher in the first follow-up of the experimental group and in the third follow-up of the control group.