Morkaraman koyunlarında büyüme hormonu (GH) gen polimorfizmlerinin plasenta ve bazı verim özelliklerine etkisi
The effect of growth hormone (GH) gene polymophisms on some production and placental properties in Morkaraman sheep
  1. Tez No: 807612
  2. Yazar: ÜLKÜ DAĞDELEN TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİNİSA ESENBUĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışma Morkaraman ırkı koyunların GH gen polimorfizminin plasenta özellikleri ve kuzularının büyüme gelişme özellikleri üzerine etkisini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Araştırmanın hayvan materyali Atatürk Üniversitesi, Gıda ve Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi (GHUAM), Koyunculuk Birimi'nde yetiştiriciliği yapılan 123 baş Morkaraman koyun ve bunların üç farklı yılda doğan kuzularından oluşmaktadır. Koyunlardan GH gen polimorfizminin belirlenmesi amacıyla toplanan kan örnekleri PCR-RFLP yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Plasenta özelliklerine ait verilerin analizleri için ise BT-Image LAB programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistik analizinde SPSS paket programının GLM prosedürü kullanılmıştır. Bulgular: Sürüde AA ve AB genotipleri belirlenirken, BB genotipli hayvan tespit edilememiştir. Genotip frekansları AA genotipinde %50,40, BB genotipinde ise %49,60 olarak tespit edilmiştir. Üzerinde çalışılan populasyonun dengede olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the effect of GH gene polymorphism on the placental characteristics of Morkaraman sheep and the growth characteristics of their lambs. Method: The animal material of the research consists of 123 Morkaraman sheep reared in Atatürk University, Food and Livestock Application and Research Center (GHUAM), Sheep Breeding Unit and their lambs born in three different years. Blood samples collected from sheep to determine GH gene polymorphism were analyzed using the PCR-RFLP method. The BT-Image LAB program was used to analyze the data of placental characteristics. The GLM procedure of the SPSS package program was used in the statistical analysis of the obtained data. Results: While AA and AB genotypes were determined in the herd, animals with BB genotypes could not be determined. Genotype frequencies were determined as 50.40% in AA genotype and 49.60% in BB genotype. It was determined that the population studied was not in equilibrium.