Halluks valgus tedavi sonuçlarımız
  1. Tez No: 807634
  2. Yazar: İBRAHİM SUNGUR
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET HALDUN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Giriş: Çalışmanın amacı, kliniğimizde cerrahi yöntemle tedavi edilmiş Halluks valgus deformitesi olan hastaların orta dönem sonuçları değerlendirmektir. Hastalar ve Yöntem: Halluks valgus deformitesi sebebiyle opere edilen 35 hastanın 47 ayağı radyografik ve klinik parametrelere göre değerlendirildi. Bulgular: 18 ayağa Keller rezeksiyon artroplastisi, 13 ayağa Tachdjıan proksimal metatarsal open-up osteotomisi ve distal yumuşak doku prosedürü kombine olarak uygulanmıştır, 5 ayağa Mc Bride yumuşak doku operasyonu, 5 ayağa Golden proksimal metatarsal close up osteotomisi ve distal yumuşak doku prosedürü, 1 ayağa proksimal metatarsal close up osteotomisi ve distal yumuşak doku prosedürü, 3 ayağa distal metatarsal Mitchell osteotomisi, 1 ayağa Wilson osteotomisi, 1 ayağa da 1. MTP eklem artrodezi yapılmıştır. Romatoid artrit nedeniyle 2.3.4. MTP eklemlerinde luksasyonu olan bir ayağa Mc Bride yumuşak doku operasyonunun yanında 2.3.4. MTP eklem artrodezi uygulanmıştır. HVA'da 26.42, IMA' da ise 7.08 derecelik düzelme elde edilmiştir. Sonuç: Genel olarak sonuçlara baktığımızda hasta memnuniyetinin ve Mitchell kriterlerine göre sonuçların iyi olduğunu görmekteyiz. Operasyon seçiminde hastanın yaşı, aktivite seviyesi, açısal değerleri ve eklemde artroz varlığı gibi bir çok faktörün birlikte değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: The purpose of our study is to assess and evaluate the mid term results of the patients treated surgically for Hallux Valgus deformity in our clinic. Patients and Methods: 47 feet of 36 patients who had been operated in our clinic for Hallux valgus deformity have been evaluated by both radiographic and clinical parameters. Results: Keller resection arthroplasty has been applied to 18 feet, Tachdjian proximal metatarsal open up osteotomy in combination with distal soft tissue procedure has been applied to 13 feet, Mc Bride soft tissue procedure for 5 feet, Golden proximal metatarsal close up osteotomy combined with distal soft tissue procedure for 5 feet, proximal metatarsal close up osteotomy with distal soft tissue procedure for 1 foot, distal metatarsal Mitchell osteotomy for 3 feet, Wilson osteotomy for 1 foot and MTP arthrodesis has been applied to one foot, respectively. In a patient with Romatoid arthritis, 2,3,4. MTP arthrodesis have been added to Mc Bride soft tissue procedure. A mean correction of 26.42 degrees has been obtained in the HVA and a correction of 7.08 degrees has been obtained in the IMA. Conclusion: Regarding the patients satisfaction and Mitchell criteria, we consider our results to be good. We think that; patient's age, activity level, presence of arthrosis and the degree of angulation are important parameters for deciding on the operation type in Hallux valgus.