Erzurum ili yetiştirici şartlarında Morkaraman kuzularının büyüme ve gelişme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of growth characteristics of Morkaraman lambs under breeding conditions in Erzurum province
- Tez No: 807655
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİNİSA ESENBUĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Erzurum ilinde yetiştirici şartlarında 693 baş Morkaraman kuzuların doğum ağırlığı, mera başı canlı ağırlığı, mera dönemi canlı ağırlığı, mera sonu canlı ağırlığı, meraya kadar günlük canlı ağırlık artışı, merada günlük canlı ağırlık artışı gibi büyüme ve gelişme özelliklerini belirlemek ve bu performans özellikleri üzerine etkili çevre faktörlerini ortaya koymaktır. Yöntem: Kuzuların doğum ağırlıkları doğumu takiben ilk 24 saat içerisinde 10 g hassasiyetli dijital terazi ile tartılmış, kulaklarına işletme numarasını taşıyan plastik kulak küpeler takılmıştır. İşletme kayıtları olarak küpe numarası, kuzuların cinsiyeti, doğum tipi, doğduğu tarih, ana yaşı, meraya çıkış tarihi, meradan dönüş tarihi ile doğum, mera başı ve mera sonu ağırlıkları gibi veriler kayıt altına alınmıştır. Kuzuların her biri meraya çıkmadan bir gün önce mera başı canlı ağırlıkları ve meradan dönüş tarihinden bir gün önce mera sonu canlı ağırlıkları 100 g hassasiyetli kantarla belirlenmiştir. Çalışmada doğum ağırlığı, mera başı, ve mera sonu canlı ağırlığı ile mera başıve mera sonu günlük canlı ağırlık artışları ele alınmıştır. Söz konusu parametreler üzerine işletme, doğum ayı, cinsiyet, doğum tipi ve ana yaşı gibi kesikli çevre faktörlerinin etkisi incelenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programının GLM prosedürü kullanılmıştır. Analiz sonucu önemli çıkan ortalamaların farklılıklarının belirlenmesinde Duncan çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Bulgular: Kuzuların doğum ağırlığı, mera başı ağırlığı, mera sonu ağırlığı, doğumdan mera başına kadar ve mera dönemi günlük canlı ağırlık artışlarına ait genel ortalamalar ve standart hataları sırasıyla 3,13±0,03, 24,58±0,25, 45,27±0,28, 250,41±2,12 ve 269,06±1,67 g olarak belirlenmiştir. İstatistik analiz sonuçlarına göre sadece doğum ağırlığına ana yaşının, mera başı ağırlığına doğum tipinin, mera sonu ağırlığına doğum tipinin, meraya kadar günlük canlı ağırlık artışına cinsiyet ve doğum tipinin ve merada günlük canlı ağırlık artısında ise doğum ayı, cinsiyet ve doğum tipinin etkisi önemsiz olarak belirlenmiştir. Sonuç: Erzurum ilinde yetiştirici şartlarında, Morkaraman ırkı kuzuların büyüme ve gelişme özellikleri belirlenmiş ve mevcut şartlarda elde edilen veriler Morkaraman kuzuların dikkate değer bir gelişme hızına sahip olduklarını göstermiştir. İlin mevcut yetiştirici ve mera şartlarında Morkaraman kuzuların canlı ağırlık ve günlük canlı ağırlık artışları dikkate alındığında kuzuların mera sonunda arzu edilen kesim canlı ağırlığına ulaşabildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the growth characteristics of 693 heads of Morkaraman lambs such as birth weight, live weight at the beginning of the pasture, live weight at the end of the pasture, daily weight gain during pre-grazing period, and daily weight gain during the pasture in breeder conditions in Erzurum province, and to determine environmental factors that affect performance characteristics. Method: The birth weights of the lambs were weighed with a digital scale with a precision of 10 g in the first 24 hours after birth, and plastic earrings were attached to their ears. Data such as the sex of the lambs, the type of birth, the date of birth, the age of dam, the date of going to the pasture, the date of return from the pasture, and the weight of the birth, beginning and end of the pasture were recorded. The live weights of the lambs at the beginning and end of the pasture were determined with a weighing scale with 100 g sensitivity. In the study, birth weight, live weight at the beginning of the pasture and at the end of the pasture, and the daily live weight gains at the beginning and end of the pasture were discussed. The effects of environmental factors such as farm, month of birth, gender, birth type and maternal age on growth characteristics were examined. The GLM procedure of the SPSS 20.0 package program was used in the analysis of the obtained data. Duncan's multiple comparative test was used to determine the differences between the means that were found to be significant as a result of the analysis.Results: The means and standard errors of the birth weight, live weight at the beginning of the pasture, live weight at the end of the pasture, daily weight gain from birth to the beginning of pasture and daily weight gain during the pasture were determined as 3,13±0,03, 24,58±0,25, 4,27±0,28, 250,41±2,12 ve 269,06±1,67 g, respectively. According to the statistical analysis results, the effects of dam age on birth weight, type of birth on live weight at the beginning of the pasture, type of birth on weight at live weight at the end of the pasture, gender and birth type on daily weight gain from birth to the beginning of pasture, and month of birth, gender and birth type on daily live weight gain during the pasture were determined to be insignificant. Conclusion: The growth characteristics of Morkaraman lambs were determined in the breeder conditions in Erzurum and the data obtained under the current conditions showed that Morkaraman lambs had a remarkable growth rate. Considering the live weight and daily live weight gains in the current breeder and pasture conditions of the province, it was concluded that Morkaraman lambs could reach the desired slaughter weight at the end of the pasture.