The importance of e-commerce adoption to boost small enterprise growth in the tourism industry
Turizm sektöründe küçük işletmelerin büyümesini arttırmak için e-ticaret uygulanmasının önemi
  1. Tez No: 807674
  2. Yazar: GHADAH ALI KAYYIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Suudi Arabistan'da e-ticaretin benimsenmesinin turizm sektöründeki KOBİ'lerin büyümesi üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Tanımlayıcı analitik yaklaşıma dayanıyordu; veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Cidde ve Riyad'daki tüm küçük ve orta ölçekli turizm işletmelerinin (27) örneklemine uygulanmıştır. Örnek rastgele seçildi ve veriler SPSS kullanılarak istatistiksel olarak işlendi. Çalışma birkaç sonuç buldu, bunlardan en önemlisi: Rastgele seçilen tüm işletmeler örneğinde yüksek derecede e ticaret benimseme var. Sonuçlar aynı zamanda çalışmanın değişkenleri olan e-ticareti benimseme ile Suudi Arabistan'da turizm sektöründeki KOBİ'lerin büyümesi arasında güçlü bir pozitif korelasyon gösterdi. büyüme, net gelir, maliyet kontrolü, yıllık satışlar, yeni pazarlara girme, pazar payı, memnun müşteriler, imaj ve itibar, şirketin web sitesinde gezinen sayısı gibi bazı faktörlerle test edildi. sosyo-demografik değişkenler ile katılımcıların e-ticareti benimsemeye yönelik görüşleri ve şirketin finansal performansı arasında bir ilişki yoktur. Patent ve tescilli ticari marka koruması gibi e-ticaretin benimsenmesinden kaynaklanan yasal sorunlar için uluslararası bir yasanın uygulanması gerektiğini içeren çeşitli öneriler sunuldu. tüm web sitelerinde ödeme yöntemleri çeşitlendirilmelidir. e-ticaret uygulanırken dolandırıcılık ve mahremiyet ihlaline tepki gösteren uygun önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the impact of adopting e commerce on the growth of SMEs in tourism sector in Saudi Arabia. It was based on the descriptive analytical approach; the questionnaire was used as a data collection tool. It was applied to a sample of (27) out of the whole small and medium tourism enterprises in Jeddah and Riyadh. The sample was randomly selected, and the data was statistically processed by using SPSS. The study found several results، the most important of them is: There is a high degree of e commerce adoption in all the randomly selected enterprises sample. The results also showed a strong positive correlation between the variables of the study – adopting e commerce and the growth of SMEs in tourism sector in Saudi Arabia. the growth has been tested by some factors such as net income, cost control, annual sales, penetrating new markets, market share, satisfied customers, image and reputation, number of surfers to the company's website. There is neither a relationship between socio-demographic variables and the opinion of the participants toward adopting e-commerce nor company's financial performance. Several recommendations were submitted، including: an international law should be applied for legal issues arise from e commerce adoption such as patent and registered trademarks protection. payment methods in all websites should be diversified. appropriate measures should be taken reacting to fraud and privacy violation when applying e commerce.