Kalıcı pacemaker implantasyonu sırasında ölçülen ventriküler uyarı eşiği ve uyarı empedansı üzerinde metabolik değişkenler, koroner arter hastalığı ve sol ventrikül geometrisinin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of metabolic variables, coronary artery disease, and left ventricle geometry on ventricular stimulation threshold and pacing impedance measured during permanent pacemaker implantation
- Tez No: 807691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ: Bir devre içerisinde ilerleyen akıma karşı oluşan sistem direnci kalp pili fonksiyonlarında“empedans”olarak tanımlanır. Eşik deyimi ise ardışık 5 uyarı oluşturabilen en düşük voltajı ifade eder. Uyarı eşiğinin ve empedansın birçok faktörden etkilendiği gösterilmiştir. AMAÇ: Bu çalışmada kliniğimizde kalıcı endokardiyal kalp pili implantasyonu yapılan hastalarda, implantasyon sırasındaki ventriküler uyarı eşikleri ve empedansının kan ürik asit düzeyi, kan lipid parametreleri, kan potasyum düzeyi, kanda tiroid stimüle edici hormon (TSH) düzeyi, koroner arter hastalığı (KAH) varlığı, KAH ciddiyeti ve lokalizasyonu, Diabet (DM) varlığı, hipertansiyon varlığı, sigara kullanımı, interventriküler septum (IVS) kalınlığı, sol ventrikül (LV) EF (ejeksiyon fraksiyonu) ve LV sistol sonu çap (LVSSÇ) ve LV diyastol sonu çap (LVDSÇ) ile ilişkisini saptamak amaçlandı. METOD: Çalışmaya Ocak 2007 – Haziran 2010 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. kardiyoloji kliniğinde ventriküler lead'i bulunan pacemaker takılan 131 hasta dahil edildi. Hastaların detaylı verilerine, pil kayıt defteri, pacemaker kayıt dosyaları ve PROBEL hastane bilgi yönetim sistemi kayıtları kullanılarak ulaşılmıştır. Hastalar incelenen parametreler yönünden gruplandırılmış ve her grubun ortalama uyarı eşiği ve empedans değerleri karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Cinsiyet, DM varlığı, sigara kullanımı ve hipertansiyon varlığı ile ventriküler empedans ve uyarı eşik değerleri arasında anlamlı bir ilişki izlenmedi. TSH değeri düşük olan grupta ortalama ventriküler empedans değerleri (1093±247Ω), TSH düzeyi normal olan hastalarla (958±291Ω) kıyaslandığında anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p=0,047). Ventriküler uyarı eşiği ile TSH düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Hastaların empedans ve uyarı eşik değerleri ile LVDSÇ, LVSSÇ, IVS kalınlığı, LV EF, KAH varlığı, ciddiyet ve yaygınlığı, kan ürik asit, LDL, HDL ve trigliserit düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Uyarı eşiklerinin, kan potasyum düzeyi 4,5 mEq/l ve üzerinde olan hastalarda; 4,5 mEq/l'nin altında olan hastalara kıyasla, normal sınırlar içinde olmakla birlikte anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı (p=0,04). Kan potasyum düzeyi ile empedans değerleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı. SONUÇ: Sonuç olarak lead empedansı üzerinde kan TSH düzeyinin etkisinin, istatistiksel olarak anlamlı ancak klinik olarak anlamsız olduğu düşünülmüştür. Kan potasyum düzeyi literatür ile uyumlu bir biçimde normalin üst sınırında yüksek olduğunda ventriküler uyarı eşik düzeylerinin daha düşük olduğu görülmektedir. Sol ventrikül boyut ve sistolik fonksiyonu ile KAH varlığının lead parametreleri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Average resistance against a current within a circuit is termed as impedance in pacemaker terminology. Threshold is the lowest voltage value which can generate 5 consecutive stimuli. Pacing threshold and impedance are influenced by many factors. AIM: In this study, we aimed to investigate the effect of serum uric acid, potassium, thyroid stimulating hormone (TSH) and lipid levels; the presence and the extent of coronary artery disease (CAD), diabetes (DM), hypertension, smoking, interventricular septal (IVS) thickness, left ventricular (LV) ejection fraction (EF), LV end systolic diameter (LVESD) and LV end diastolic diameter (LVEDD) on ventricular lead thresholds and impedance at the time of implantation. METHODS: One hundred thirty-one consecutive patients who received a ventricular lead in our institution were enrolled between January 2007 and June 2010. Detailed information was collected from our institutional records, patient charts and hospital electronic database. Patients were grouped according to the aforementioned parameters and the average threshold and impedance values of the groups were compared. RESULTS: Lead impedance and thresholds showed no significant relation with gender, presence of DM, hypertension, smoking status. Ventricular impedance values were significantly high in patients with low TSH levels (1093±247Ω), compared with those with normal TSH (958±291 Ω) (p=0.047). No significant relation was found between pacing thresholds and TSH levels. Serum uric acid, lipid levels; the presence and the extent of CAD, IVS thickness, LVEF, LVESD and LVEDD also did not significantly influence the impedance and threshold values. Pacing thresholds were significantly low within normal limits, in patients who had serum potassium ≥4.5mEq/L, compared with those who had serum potassium< 4.5mEq/L (p=0.04). There was no relation between serum potassium and lead impedance. CONCLUSION: As a consequence, TSH levels have a statistically significant but clinically unimportant effect on the lead impedance. In accordance with previously published data, ventricular pacing thresholds tend to be lower in patients with serum potassium levels at the upper limit of normal. Left ventricular diameters, systolic function and the presence of CAD seem to have no effect on lead parameters.