Tabletli kolan dokumacılığı ve çeşitli tekniklerle dokunmuş kolanların desenleri üzerinde bir araştırma
A Research about tablet weaving and the designs which has woven different technicques
- Tez No: 8077
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
1X1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi TABLETLİ KOLAN DOKUMACILI?I VE ÇEŞİTLİ TEKNİKLERLE DOKUNMUŞ KOLANLARIN DESENLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Demet DALTABAN (KAAN) Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa ARLI 1989, Sayfa: 166 Jüri: Prof. Dr. Mustafa ARLI Prof. Dr. Pirde vs KAYA Doç. Dr. Nevin AKTAŞ Tabletli kolan dokumacılığı el dokumacılığı içinde önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmada tabletli kolan do kumacılığının tarihçesi, kullanılan araçları ve teknikleri incelenmiştir. Ayrıca aynı desen kullanılarak değişik iplik geçirme ve döndürme sistemleri uygulanarak kolan örnekleri dokunmuştur. Bu örnekler üzerinde desenlerin; desen raporundaki deseni verip vermedikleri, genişlikleri, uzunlukları, dokumanın ön ve arka yüzlerinde oluşan desenlerin görüntüleri ve dokumaların kenar özellikleri araştırılmış tır. Anahtar Kelime: Tabletli Kolan Dokumacılığı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ABOUT TABLET WEAVING AND THE DESIGNS WHICH HAS WOVEN DIFFERENT TECHNICQUES Demet DALTABAN (KAAN) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor: Prof.Dr. Mustafa ARLI 1989, Page:166 Jurry: Prof. Dr. Mustafa ARLI Prof.Dr. Firdevs KAYA AssoCoProf.Djp, Nevin AKTAŞ Tablet weaving has an important place through hand weaving. It was examined with this research tools which is used in this purposes, history, technicques of Tablet Weaving. In addition, using the same designs, TabletWeaving has been examined which has woven by using different passing treath from tablets and different turning round systems. Also it was investigated width, length and edge lines and appearance of the front and back sides designs and also it was investi gated whether it gives same appearance with the report or not. Key word. : Tablet Weaving.