Aleksitimik olan ve olmayan şizofreni hastalarında duygu düzenleme durumunun karşılaştırılması
Comparison of emotion regulation status in patients with and without alexitimic shizophrenia
- Tez No: 807708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Araştırma, aleksitimik olan ve olmayan şizofreni hastalarında duygu düzenleme durumunu karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine kayıtlı şizofreni hastaları oluşturmuştur. Örneklem belirlemek için“evreni belirli olan gruplardan örneklem hesaplama formülü”kullanılmış ve 218 şizofreni hastasıyla çalışma tamamlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında Sosyodemografik Veri Formu,Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS-20) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ-16) kullanılmıştır. Veriler çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden hastalarla yüz yüze görüşülerek ve onam alınarak toplanmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra karşılaştırmalı analizlerde t testi, ilişkisel çıkarımlarda korelasyon analizi yapılmıştır. Ayrıca ileri analizler için regresyon modeli incelenmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan şizofreni hastaları (TAS-20) toplamından 73.74 ± 10.90 ve (DDGÖ-16) toplamından 51.05 ± 11.49 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the comparison of emotion regulation status in patients with schizophrenia with and without alexithymia. Material and Method: The population of the study consisted of schizophrenia patients registered in Elazig Mental Health and Diseases Hospital.“Sample calculation formula from groups with a certain universe”was used to determine the sample and the study was completed with 218 schizophrenia patients. Sociodemographic Data Form, Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) and Emotion Regulation Difficulty Scale (DDDS16) were used to collect research data. Data were collected through face-to-face interviews with patients who voluntarily agreed to participate in the study and obtaining their consent. The data were analyzed with the SPSS for Windows 22 package program. In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations, as well as t-test in comparative analyzes and correlation analysis in relational inferences were made. In addition, the regression model was examined for further analysis. Results: The schizophrenic patients participating in the study scored 73.74 ± 10.90 from the Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) and 51.05 ± 11.49 from the Emotion Regulatory Scale (DDDS-16).