Monte-Carlo Simulations for the Radiative Transfer in the Magnetospheresof Strongly Magnetized Compact Cosmic X- and Gamma-Ray Sources
Güçlü Manyetize Kompakt Kozmik X ve Gama Işını Kaynaklarının Manyetosferlerinde Işınım Transferi İçin Monte-Carlo Simulasyonları
  1. Tez No: 807712
  2. Yazar: AYŞE ULUBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNTER WUNNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität Stuttgart
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez, güçlü bir şekilde manyetize edilmiş nötron yıldızlarının manyetosferlerindeki ışınımsal süreçleri ele almıştır. Bu nesnelerin model spektrumlarını hesaplamak için üç kuantum elektrodinamik süreç, yani manyetik Compton saçılması, foton bölme ve 1g-çift oluşumu dikkate alınmıştır. Manyetik alanın manyetosfer boyunca değişiminin etkisi, spektrumların daha iyi anlaşılması için daha gerçekçi bir resim uygulamak adına ilk kez dikkate alınmıştır. Bölüm 1'de, bu hesaplamaların önemli olabileceği atrofiziksel nesnelerin kısa bir açıklamasını verdik. Bu bağlamda, nötron yıldızları (rotasyonla çalışan ve kütle aktaran), yumuşak gama tekrarlayıcıları ve magnetarlar da tanıtıldı ve varlıkları ve spektrumları hakkında bazı gözlemsel kanıtlar sağlandı. 2. bölümde, görelilik etkileri de dahil olmak üzere güçlü manyetik alanlarda ışınımsal transferin temellerini formüle ettik. Bu koşullar altında üç QED sürecinin özelliklerini tanımladık. Bölüm 3'te, farklı nesnelerle ilgili simülasyon modelini sunduk. Bölüm 4'te, spektrumların nasıl elde edileceğine dair yönetemin ayrıntılı bir açıklamasını verdik. Saçılma katsayılarının hesaplanması ve baskın olan saçılma türlerinin belirlenmesi de ele alınmıştır. Son olarak 5. bölümde simülasyonun sonuçlarını sunduk. Simülasyonun farklı parametre setlerinden başlayarak, bu parametrelerin spektrumları nasıl değiştirdiğini gösterdik. Tüm spektrumlar ayrıntılı olarak analiz edilmiş ve literatürde özel olarak ele alınan sabit manyetik alan durumu ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has dealt with radiative processes in the magnetospheres of strongly magnetized neutron stars. Three quantum electrodynamical processes, viz. magnetic Compton scattering, photon splitting and 1g-pair creation were considered to calculate model spectra of these objects. The effect of the variation of the magnetic field along the magnetosphere has been taken into account for the first time to implement a more realistic picture for a better understanding of the spectra. In chapter 1, we have given a short description of the astrophysical objects for which these calculations may be of importance. In this context, neutron stars (rotation powered and accreting), soft gamma repeaters, and magnetars were introduced providing also some observational evidence as to their existence and their spectra. In chapter 2, we formulated the basics of radiative transfer in strong magnetic fields including relativistic effects. We have described the properties of the three QED processes under these conditions. In chapter 3, we have presented the simulation model relevant to different objects. In chapter 4, we have given a detailed description of the method of how to obtain the spectra. We have discussed the calculation of the scattering coefficients, and determination of the scattering types which dominate. Finally in chapter 5, we have presented the results of the simulation. Starting from different sets of parameters of the simulation, we have shown how these parameters alter the spectra. All spectra were analysed in detail and compared to, exclusively considered in the literature, the constant magnetic field case.