Cancer dormancy-related changes in immune checkpoint molecules and the role of autophagy
Kanserin uyku halinde bağışıklık kontrol noktası moleküllerindeki değişklikler ve otofajinin rolü
- Tez No: 807731
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÖZÜAÇIK, PROF. DR. MEHMET FATİH ERBEY, DOÇ. DR. DEVRİM ÖZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biology, Biotechnology, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hücresel ve Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kanserin nüksetmesi, hastalığın ilerlemesinde ve buna bağlı ölümlerde çok kritiktir. Bu durum metastaz, immün yanıt ve ilaç direnci ile ilgili mekanizmalardan kaynaklanır. Kanser hücresi uyku hali, kanser nüksünün önemli bir belirleyicisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sürveyansı, uyuyan kanser hücrelerinin sayısını sınırlayan mekanizmalardan biridir. Bu nedenle, uykuda olan hücreler ile bağışıklık sisteminin bileşenleri arasındaki etkileşim mekanizmalarını anlamak büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, bu bağlamda otofajinin rolü net değildir. Bu çalışmada, 2D ve 3D kanser dormansi modelleri geliştirilerek karakterize edilmiş ve immün hücreleriyle ortak kültür sistemleri kurulmuştur. Bu modeller ve sistemler kullanılarak, uyuyan kanser hücrelerinde proliferatif hücrelere kıyasla farklı şekilde düzenlenen bir dizi bağışıklık kontrol noktası molekülü tanımlanmıştır. Bu çalışmada aktif olarak çoğalan hücrelre kıyasla uykudaki kanser hücrelerinde farklı şekilde eksprese edilen bağışıklık kontrol noktası genlerinden/proteinlerinden birine odaklandık. Uyku hali ile ilgili bağışıklık kontrol noktası yanıtlarında otofajinin rolünü de analiz ettik. Çalışmamız, daha az çalışılan bağışıklık kontrol noktası moleküllerinin ve uykuda olan kanser-bağışıklık hücresi etkileşimlerinde otofajinin, kanser önleyici bağışıklık tepkilerini etkileyen öneminin altını çizmektedir. Çalışma, yeni anti-kanser ve anti-dormansi bağışıklık kontrol noktası inhibitörlerinin geliştirilmesi için bir dizi ilaç hedefi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Recurrence or relapse of cancer is very critical in the progression of the disease and related deaths. It is caused by metastasis, immune response and drug resistance-related mechanisms. Cancer cell dormancy emerges as an important determinant of cancer recurrence. Immune surveillance is one of the mechanisms that limits the number of dormant cancer foci. Therefore, understanding the mechanisms of interaction between dormant cells and components of the immune system is of great importance. Moreover, the role of autophagy in this context is not clear. In this study, 2D and 3D cancer models of dormancy have been developed and characterized, and co-culture systems with immune cells have been established. Using these models and systems, a set of immune checkpoint molecules that are differentially regulated in dormant cancer cells compared to proliferative counterparts, have been identified. We focused on one of the immune checkpoint genes/proteins that were differentially expressed in dormant cancer cells compared to actively proliferating counterparts. We also analyzed the role of autophagy in dormancy-related immune checkpoint responses. Our study underlines the importance of less studied immune checkpoint molecules and autophagy in dormant cancer-immune cell interactions, affecting anti-cancer immune responses. The study provides a battery of drug targets for the development of novel anti-cancer and anti-dormancy immune checkpoint inhibitors.