Özel güvenlik hizmetleri sektöründe mobbingin değerlendirilmesi ve bir özel güvenlik kurumunda uygulama
Evaluation of mobbing in private security services sector and application in a private security institution
- Tez No: 807730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE KAŞARCI HAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, 12345
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Mobbing kavramı, iş sağlığı ve güvenliği alanında gündemde olan konular arasında yer almakta; gün geçtikçe önemini göstererek akademik çalışmalara yön vermektedir. Günümüzde iş yaşantısında sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında yer alan mobbing, çalışanlar tarafından bile tam olarak tanımlanamamaktadır. Mobbing, sosyal yaşantının olduğu her noktada farklı biçimlerde kendini gösterirken bireylerin karşısına çıkabilen çözümsüz bir sorun olarak nitelendirilmektedir. Bireylerin fiziksel sağlığına olumsuz etkisinin yanı sıra insan psikolojisine zarar veren mobbingin farkına varılması, sebeplerinin belirlenmesi ve vakit kaybetmeden buna dönük önlemlerin alınması gerekmektedir. Gerçekleştirilen çalışmanın amacı özel güvenlik sektörü ve mobbing ilişkisi özelinde çalışanların farkındalıklarının artırılmasıdır. Bu çalışmada özel güvenlik sektöründe mobbing ve mobbingin etkileri üzerinde durulmakta; sektör özelinde mobbing kavramının algılanması ve farkındalığın artırılmasına dönük bir araştırmaya yer verilmektedir. Bu amaca dönük olarak Denizli ili özelinde, bir özel güvenlik hizmetleri şirketine çevrimiçi anket uygulanmış ve elde edilen veriler analiz edilmiştir. Sonuçlar, literatür araştırması ve anket bulguları ışığında değerlendirilmiştir. Yapılan anket çalışmasında 292 kişinin cevapları doğrultusunda en yüksek maruz kalınan mobbing davranışları; yapılan işin sürekli eleştirilmesi, sözün sürekli kesilmesi ve üstlerin bireyin kendini gösterme olanaklarını kısıtlaması olarak tespit edilmiştir. Araştırma yapılan kurumda mobbing görülme yüzdesi ise %18,8'dir. Öte yandan mobbinge maruz kalmak, kadın ve erkek olmakla ilişkili bulunmamıştır. Yapılan araştırmada mobbing uygulayanlar genellikle yöneticiler olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda ise yaşanan sorunların giderilmesi ve çalışanların farkındalıklarının artırılması adına önerilerde bulunularak gelecek çalışmalara katkı sunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of mobbing is among the topics on the agenda in the field of occupational health and safety; day by day, it gives direction to academic studies by showing its importance. Mobbing, which is among the situations frequently encountered in business life today, cannot be fully defined even by employees. While mobbing manifests itself in different ways at every point of social life, it is described as an unsolvable problem that can be faced by individuals. In addition to its negative impact on the physical health of individuals, it is necessary to be aware of mobbing, which harms human psychology, to determine its causes and to take measures against it without wasting time. The aim of the study is to increase the awareness of the employees regarding the private security sector and mobbing relationship. In this study, mobbing and the effects of mobbing in the private security sector are emphasized, and a research on the perception of the concept of mobbing and raising awareness in the sector is included. For this purpose, an online questionnaire was applied to a private security services company in Denizli province and the data obtained were analyzed. The results were evaluated in the light of literature research and survey findings. In the survey study, it was determined that the most exposed mobbing behavior in line with the answers of 292 people was the constant criticism of the job, the constant interruption of the word, and the restriction of the individual's opportunities to show himself by the superiors. The frequency of mobbing in the research institution is 18.8%. On the other hand, being exposed to mobbing was not found to be associated with being a woman or a man. In the research, it was determined that those who applied mobbing were generally managers.