Gestasyonel diabetes mellitus taramasında1.trimester ve 2. trimester 50 gram oral glukoztolerans testi değerlerinin karşılaştırılması
Comparing the first trimester and second trimester fiftygrams oral glucose tolerance test values in gestationaldiabetes mellitus
- Tez No: 807740
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 50 gram OGTT 'nin birinci ve ikinci tirmesterde uygulanarak gestasyonel diabetes mellitus tanısındaki yerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Mart 2011-Ağustos 2011 tarihleri arasında T.C.Sağlık Bakanlığı Zeynep Kamil Kadın ve .Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe İzlem Polikliniği'ne başvuran 153 gebe ile yapılmıştır. Hem birinci trimester (8-14 haftalar arası),hem de ikinci trimesterde (24-28 haftalar arası ) aynı gebelere yapılan 50 gram OGTT değerleri retrosepktif olalarak karşılaştırılmıştır. Her iki tirmesterde de 50 gram değeri ≥ 140mg/dl olan hastalara 100 gr OGTT tanı testi uygulanmıştır. Yaş, gravida, parite ,abortus öyküsü,sigara kullanımı ,daha önceki gebelikte GDM ve preeklampsi öyküsü, iri bebek öyküsü ölü doğum öyküsü, fetal anomali öyküsü, ailede diabetes mellitus öyküsü,BMİ değerleri GDM olan ve olmayan gruplarda kıyaslanmıştır. Bulgular: Çalışmada 153 hastanın 17'sine (%11 'ine) GDM tanısı konuldu. 153 hastadan 7 'sinin GDM tanısı ilk trimesterde (8-14 haftalar arası) konulmuştur (%4. 5'i).geri kalan 10 hastanın GDM tanısı ise ikinci trimesterde konulmuştur.(%6. 5'i). GDM olgularının %41,2 'sine ilk trimesterde (7 hasta), %58,8 'ine (10 hasta ) 2. trimesterde tanı konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study aimed to assess the results of pregnant women who have been applied a 50 g oral glucose tolerance test (OGTT) in the first and second trimesters and investigate this method's role in the diagnosis of gestational diabetes mellitus (GDM) Methods: This study was performed on 153 pregnant women who were admitted to our hospital's antenatal clinics between March 2011and August 2011. Fifty grams OGTT was applied to the same pregnant women both in the 1st trimester (between 8th and 14th weeks) and second trimester (between 24thand 28th weeks); values of the test results were then compared. A 100 g OGTT diagnostic test was performed on those with a 50 g OGTT value of ≥140 mg/dl in both trimesters retrospectively.. The study patients were divided into two groups as non-GDM and GDM based on venous plasma glucose values measured 1 h after 50 g of oral glucose load given. The non-GDM group consisted of those with plasma glucose levels