Gestasyonel diabetes mellitus açısından riskli gebelerde ikinci trimesterde; açlık kan şekeri, 50 gram glukoz tolerans testi, retinol binding protein-4 düzeylerinin; gestastonel diabetes mellitus taramasındaki yeri
Evaluation of value of fasting plasma glucose, 50gr glucose challenge test, retinol binding protein-4 levels in screening patients who are at risk for gestational diabetes mellitus
- Tez No: 260320
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Temel işlevi retinolü dokulara taşımak olan RBP-4, karaciğer ve adipositlerden salınan ve son dönemde yapılan çalışmalarda insulin rezistansı patofizyolojisinde rol oynadığı öne sürülen bir proteindir. Çalışmamızda, gebelerde GDM taramasında kullanılan Açlık kan şekeri (AKŞ) ve 50g Glukoz Challenge Testi (GCT) ile RBP-4 arasında ilişki olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır.Çalışmaya 164 hasta dahil edilmiş, bunlardan takibi yapılamayan 30'u çalışma dışında kalmıştır. Tüm hastalar erken 2. trimesterdeki (16-18. gestasyonel hafta) vizitlerinde GDM risk faktörleri açısınan sorgulanmış, en az bir risk faktörü olan hastalar risk grubuna (n:86), hiç risk fatörü olmayanlar ise kontrol grubuna (n:48) dahil edilmiştir. Tüm hastalarda erken 2. trimesterde AKŞ, 50g GCT ve RBP-4 düzeyi bakılmış, tarama testleri (AKŞ için 95mg/dl nin üzeri, 50gGCT için 140mg/dl ve üzeri) pozitif gelen hastalara GDM tanısı için 100g OGTT yapılmıştır. Tanı alan veya sadece tarama testi pozitif tanı testi negatif olan veya tanı testinde tek değerde anormalliği bulunan hastalara; ilk basamak olarak diyet tedavisi verilmiştir. Tüm hastalara 3. trimesterde AKŞ ve 50g GCT yapılmış ve testin pozitif olması halinde aynı yöntem benimsenmiştir. RBP-4 düzeylerinin tespitinde kompetetif ELISA yönteminden faydalanılmıştır. Sonuçların değerlendirilmesinde çoklu regresyon analizi kullanılmış ve pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı hesaplanmıştır.Risk grubunu oluşturan gebelerde erken 2.
Özet (Çeviri)
RBP-4, secreted from liver and adipocytes, binds and transports retinol to tissues mainly. In last decade several studies revealed that this molecule plays a role in pathophisiology of insulin resistance. The aim of this study is to show if there is any relationship between routine screening tests for GDM (Fasting plasma glucose and 50g glucose challenge test) and RBP-4 that is proposed to increase with beginning of the insulin resistance.Of the 164 patients included in the study, 30 were excluded due to incomplete participation. All of the patients were asked about the GDM risk factors. In case of presence of any of the risk factors, the patient was included to the risk group (n:86) and in case of absence of all, the patient was included to the control group (n:48). In early 2. trimester (16-18 weeks of gestation)Fasting plasma glucose, 50g GCT and RBP-4 was measured at all patients. In case of positive screening test results (Fasting plasma glucose>95mg/dl, 50g GCT >140mg/dl), 100g OGTT was applied for GDM diagnosis. Diet therapy was planned as first line treatment in; patients with GDM, patients with positive screening tests but negative diagnostic tests, one abnormal value in diagnostic tests. Fasting plasma glucose and 50g GCT were applied to all patients in 24-28.th weeks, and same procedure was applied to all. RBP-4 levels were measured by competetive ELISA method. The results were evaluated by multiple regression analysis and Pearson's product moment correlation coefficient was calculated.Early 2.