Fitness egzersizi yapan erkek briyelerin kaslı olma dürtüsü ve fiziksel benlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the urge to be muscular and physical self-perception of male individuals doing fitness exercises
- Tez No: 807746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN ÇUTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsanların 1800'lü yıllarda başlayan bedenini güzel görme çabaları zaman içerisinde belirli dürtüler aracılığı ile diğer insanlar tarafından da tekdir görmek, beğenilmek adına çeşitli spor dallarında egzersizler yapmaları, beslenme şekillerini değiştirmeleri ve hatta estetik operasyonlara ihtiyaç duymaları sonucunu doğurmuştur. Fiziksel görüntüsünden memnun olma durumu bireyde benlik algısı, fiziksel çekicilik, özgüven gibi terimlerin de önem kazanmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı; Fitness egzersizi yapan erkek bireylerin kaslı olma dürtüsü ve fiziksel benlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada Çanakkale ilinde ikamet eden ve Fitness sporu ile ilgilenen 18 yaş üzeri 200 erkek katılımcıya Fiziksel Benlik Algısı ve Kaslı Olma Dürtüsü ölçekleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22,0 paket programında çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Araştırmada fiziksel benlik algısı ile kaslı olma dürtüsü arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Ayrıca araştırmada iki değişken arasındaki etkiyi belirlemede correlate analizi uygulanmıştır. Çalışmadaki istatistiksel analizlerde anlamlılık için 0,05 p değeri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin tanımlayıcı özellikleri incelendiğinde; katılımcıların yaş aralığı 14-55 (X= 26.25 SS=8.47) iken spor yaşı 1- 39 (X= 26.25 SS=8.47) yıl arasında değişmektedir. Katılımcıların meslek durumlarına baktığımızda; 98 (%49) kişinin öğrenci, 26 (%3) kişinin eğitim sektörü çalışanı, 46 (%23) kişinin özel sektör çalışanı, 19 (%9,5) kişinin sağlık sektörü çalışanı ve 11 (%5,5) kişinin ise herhangi bir işte çalışmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların 64 (%32,5) kişisi evli, 35 (%67,5) kişisi ise bekar olarak analiz edilmiştir. Son olarak katılımcıların eğitim durumu incelendiğinde 63 kişinin (%31,5) lise mezunu, 122 (% 61) kişinin lisans mezunu, 15 (%7,5) kişinin ise lisansüstü eğitim düzeyinde oldukları bulgularına ulaşılmıştır. Ulaşılan diğer genel bulgular incelendiğinde ise; kaslı olmaya yönelik tutumlar, kaslı olmaya yönelik antrenman davranışları ve kaslı olmaya yönelik yeme-takviye kullanımı ile genel benlik kavramı, fiziksel benlik değeri, fiziksel kondisyon, sportif yeterlik, fiziksel çekicilik ve fiziksel kuvvet alt boyutları arasında düşük düzeyde ancak pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bireylerin kaslı olmaya yönelik tutumları, antrenmanda gösterdikleri davranışlar ve yeme-takviye kullanımları genel benliklerini kazanmalarında, fiziksel anlamda başkaları tarafından çekici bulunma, sporda kendini yeterli hissetme, özgüveni yüksek bir birey olmada oldukça etkili olduğu kanısına ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The efforts of people to see their bodies as beautiful, which started in the 1800s, have resulted in them doing exercises in various sports branches, changing their diet and even needing aesthetic operations in order to be seen as unique by other people through certain impulses over time. The state of being satisfied with one's physical appearance has led to the importance of terms such as self- perception, physical attractiveness, and self-confidence. Aim; The aim of this study is to examine the relationship between the urge to be muscular and physical self-perception of male individuals doing fitness exercises. In the study, Physical Self Perception and Impulse to Be Muscular Scales were applied to 200 male participants over the age of 18 who reside in Çanakkale and are interested in fitness. The obtained data were subjected to various analyzes in the SPSS 22.0 package program. In the study, Pearson Correlation analysis was performed to examine the relationship between physical self-perception and the drive to be muscular. In addition, correlation analysis was applied to determine the effect between two variables in the study. In the statistical analyzes in the study, a p value of 0.05 was used for significance. When the descriptive characteristics of the individuals participating in the research are examined; while the age range of the participants was 14-55 (X= 26.25 SD=8.47), the age range for sports ranged from 1- 39 (X= 26.25 SD=8.47) years. When we look at the occupational status of the participants; 98 (49%) people are students, 26 (3%) people are education sector employees, 46 (23%) people are private sector employees, 19 (9.5%) people are health sector workers, and 11 (5.5%) people are any employees. It has been determined that he is not working at a job. 64 (32.5%) of the participants were analyzed as married and 35 (67.5%) as single. Finally, when the educational status of the participants was examined, it was found that 63 people (31.5%) were high school graduates, 122 (61%) were undergraduate graduates, and 15 (7.5%) were graduate students. When the other general findings are examined; Attitudes towards being muscular, training behaviors towards being muscular, use of food-supplements towards being muscular and general self-concept, physical self-worth, physical condition, sportive competence, physical attractiveness and physical strength sub-dimensions were found to be low but positively significant as found. As a result, it can be concluded that individuals' attitudes towards being muscular, their behaviors in training and use of eating-supplements are very effective in gaining their general self, being physically attractive by others, feeling competent in sports, and being a self-confident individual