Kronik hastalığı olan çocuğa sahip ebeveynlerin Covıd-19 pandemisinin çocuklarının sağlığına yönelik duygu, düşünce ve davranışlarının belirlenmesi
Determining the emotions, thoughts and behaviors of parents with a child with a chronic disease regarding the health of their child of the Covid-19 pandemic
- Tez No: 807747
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Araştırma, kronik hastalığı olan çocuğa sahip ebeveynlerin Covid-19 pandemisinin çocuklarının sağlığına yönelik duygu, düşünce ve davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı tipte Kasım 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerine uygun Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Hematoloji-Onkoloji, Çocuk Nöroloji, Çocuk Endokrin ve Metabolizma, Çocuk Alerji ve İmmünoloji, Çocuk Gastroenteroloji ve Çocuk Kardiyolojisi polikliniklerine başvuran ve/veya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde tedavi gören 140 çocuğun ebeveynleri oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Ebeveyn Tanıtıcı Formu”ve“Kronik Hastalığı Olan Çocuğa Sahip Ebeveynlerin COVID-19 Pandemisinin Çocuklarının Sağlığına Yönelik Duygu, Düşünce ve Davranışlarının Belirlenmesi Anket Formu”kullanılmıştır. Kategorik veriler yüzde, sayı ve ortalama ve standart sapma ile ifade edilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişki Pearson Ki-Kare (χ2) Testi (gerekli durumlarda Fisher'ın kesin testi) ile incelenmiştir. Açık uçlu soruda cevaplar frekans olarak incelenmiş ve kategorilere ayrılmıştır. Bulgular: Ebeveynlerin %87.9'unun COVID-19 aşısı yaptırdıkları, ebeveynlerin %63,6'sının ise çocuğuna COVID-19 aşısı yaptırmadığı bulunmuştur. Ebeveynlerin %96,4'ü bu süreçte çocuklarının Ulusal Aşı Takvimi'ndeki çocukluk dönemi rutin aşılarını tam ve zamanında yaptırdıkları bulunmuştur. Ebeveynlerin %50,7'si COVID-19 salgınının çocuğun hastalığına yönelik hastanede alınan bakımın kalitesini etkilediğini düşünmediği bulunmuştur. Ebeveynlerin %61,4'ü bu süreçte çocuğunun sağlıklı akranlarından sosyal olarak geri kaldığını düşündüğü bulunmuştur. Ebeveynlerin %65,7'sinin bu süreçte çocuğunun yetersiz ve dengesiz beslendiğini düşünmediği bulunmuştur. Ebeveynlerin Covıd-19 pandemi sürecini sağlığın önemini daha iyi anladıkları, yaşam alışkanlıklarının değiştiği, özgürlüklerinin kısıtlandığı, aile ile etkin zaman geçirdikleri, sosyal yaşamlarının kısıtlandığı, ekonomik zorluklarla karşılaştıkları, çocuğunun tedavi ve bakımının kesintiye uğradığı bir süreç olarak düşündükleri belirlenmiştir. Ebeveynlerin COVID-19 sürecinde endişe, özlem, korku, üzüntü, karamsarlık ve umutsuzluk gibi duygular hissettikleri belirlenmiştir. Ebeveynlerin çocuğunun bakımına yönelik bilgilere daha çok doktorlar tarafından ulaştıkları, hijyene daha çok önem verdikleri, daha fazla hastalık düşündükleri, pandemiyi çocuklarına sözlü olarak anlattıkları, işsizlik ve ilaç masrafları gibi ekonomik sorunlarla karşılaştıkları, çocuğunu muayene ettirmekte zorluk yaşadıkları bulunmuştur. Ayrıca ebeveynlerin çocuklarını korumaya yönelik olarak sürekli maske taktırdıkları, virüsün bulaşmasından korktukları, çocuklarının sağlıklı besinler tüketmesine özen gösterdiği, çocuklarının teknolojik cihazlarla daha fazla zaman geçirmeye başladıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to determine the feelings, thoughts and behaviors of parents who have children with a chronic disease towards the health of their children due to the Covid-19 pandemic. Materials and Methods: In accordance with the inclusion criteria and agreed to participate in the study sample Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital Pediatrics, Pediatric Hematology-Oncology, Pediatric Neurology, children's Endocrine and metabolism, children's Allergy and Immunology, Pediatric Gastroenterology and admitted to the clinic of pediatric cardiology and/or the parent of a child has created 140 of the patients treated in a pediatric clinic.“Parent Descriptive Form”and“Questionnaire Form for Determining the Emotions, Thoughts and Behaviors of Parents with a Child with a Chronic Disease Regarding the Health of their Child of the COVID-19 Pandemic”were used to collect the data. Categorical data were expressed as percentage, number and mean and standard deviation. The relationship between categorical variables was examined with the Pearson Chi-Square (χ2) Test (Fisher's exact test when necessary). In the open-ended question, the answers were analyzed in terms of frequency and categorized. Results: It was found that 87.9% of the parents had COVID-19 vaccine, while 63.6% of the parents did not have their child vaccinated against COVID-19. It was found that 96.4% of the parents had their children get their children's routine childhood immunizations in the National Vaccination Calendar in full and on time. It was found that 50.7% of the parents did not think that the COVID-19 epidemic affected the quality of care received in the hospital for the child's disease. It was found that 61.4% of the parents thought that their child was socially behind their healthy peers in this process. It was found that 65.7% of the parents did not think that their child was malnourished and unbalanced in this process. It has been determined that parents better understand the importance of health, their life habits change, their freedoms are restricted, they spend active time with the family, their social life is restricted, they face economic difficulties, they think of it as a process in which their child's treatment and care is interrupted. It has been determined that parents feel emotions such as anxiety, longing, fear, sadness, pessimism and hopelessness during the COVID-19 process. It has been found that parents access information about their child's care mostly from doctors, attach more importance to hygiene, think of more diseases, verbally explain the pandemic to their children, face economic problems such as unemployment and medication costs and have difficulty in having their child examined. In addition, it has been found that parents constantly wear masks to protect their children, are afraid of the virus being transmitted, take care that their children consume healthy foods, and their children start to spend more time with technological devices.