İki farklı periferik intravenöz kateter ile yapılan girişimin flebit gelişimi ve kateter maliyeti üzerine etkisi
Effect of intervention with TWO different peripheral intravenous catheter on the development of flebit and catheter cost
- Tez No: 807745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMEYYE ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma teflon ve violan yapıdaki periferik intravenöz kateterlerin rutin (72 saatte bir) ve klinik bir endikasyon varlığında değiştirildiği hastalarda flebit gelişimi ve maliyet açısından farklılık oluşup oluşmadığını belirlemek, hasta memnuniyetini değerlendirmek amacıyla yarı deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma Kasım 2021- Nisan 2022 tarihleri arasında Torbalı Devlet Hastanesi Dahili Servislerinde yatan, dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 100 hastada gerçekleştirilmiştir. Hastalar kontrol grubunda periferik intravenöz kateteri rutin değişen gruplar teflon grubu 25, vialon grubu 25 ve çalışma grubunda periferik intravenöz kateteri klinik endikasyon varlığında değişen gruplar teflon grubu 25, vialon grubu 25 olmak üzere ayrılmıştır. Kontrol grubundaki hastaların periferik intravenöz kateteri rutin 72 saatte 1 değiştirilmiştir. Çalışma grubundaki hastaların periferik intravenöz kateteri klinik endikasyon varlığında değiştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Görsel infüzyon Flebit Tanılama Skalası ve Newcastle Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotları, Cochran Q testi, Kolmogorov Smirnov ve Shaphiro Wilk testleri, Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda periferik intravenöz kateteri klinik endikasyon varlığında değişen teflon grubunda 48. saatten itibaren flebitin geliştiği 72. saatte en fazla flebitin görüldüğü, vialon grubunda 72. saatten itibaren flebitin geliştiği 96. saatte en fazla flebit geliştiği ve gruplar arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu (p0,05) ve memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak hastaların periferik intravenöz kateter giriş yeri flebit gelişimi açısından sık aralıklarla gözlemlenmeli ve kayıt altına alınmalı, klinik endikasyon varlığında değişimleri sağlanmalı, özellikli hasta gruplarında invaziv işlemlerin azaltılması açısından vialon kateterlerin kullanımının yaygınlaştırılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a quasi-experimental study in order to determine whether there is a difference in terms of phlebitis development and cost, and to evaluate patient satisfaction in patients whose peripheral intravenous catheters in Teflon and violane structure were changed routinely (every 72 hours) and in the presence of a clinical indication. The study was carried out in 100 patients who were hospitalized in Torbalı State Hospital Internal Services between November 2021 and April 2022, who met the inclusion criteria and accepted to participate in the study. The patients in the control group were divided into Teflon group 25, vialon group 25, and in the study group the Teflon group 25 and the vialon group 25, the peripheral intravenous catheter changed in the presence of clinical indication in the study group. Peripheral intravenous catheters of the patients in the control group were routinely changed every 72 hours. Peripheral intravenous catheter of the patients in the study group was changed in the presence of clinical indication. Personal Information Form, Visual Infusion Phlebitis Diagnostic Scale and Newcastle Nursing Satisfaction Scale were used to collect data. Descriptive statistical methods, Cochran Q test, Kolmogorov Smirnov and Shaphiro Wilk tests, Mann Whitney U test were used to evaluate the data. As a result of the study, it was found that the most phlebitis was seen in the Teflon group, whose peripheral intravenous catheter was changed in the presence of clinical indication, from the 48th hour to the 72th hour when the phlebitis developed, and that phlebitis developed the most at the 96th hour from the 72nd hour to the phlebitis development in the vialon group, and there was a statistically significant difference between the groups. (p0, 05) and satisfaction levels were found to be high. In conclusion, the peripheral intravenous catheter insertion site of the patients should be observed and recorded frequently in terms of the development of phlebitis, changes should be ensured in the presence of clinical indications, and the use of vialon catheters should be expanded to reduce invasive procedures in special patient groups.