Beden eğitimi ve sporda multidisipliner yaklaşım: İngilizce dersi örneği
Multidisciplinary approach in physical education and sports: An example of English lesson
  1. Tez No: 807752
  2. Yazar: HATİCE ASLI ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH BALYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 5. sınıf İngilizce dersindeki kazanımların Beden Eğitimi ve Spor dersindeki kazanımlarla disiplinlerarası öğretim metodundaki bağlamsal yöntem ile öğrencilere kazandırılması bu kazanımların başarı ve kalıcılığa etkisi ile derslere olan tutumlara etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemini, ortaokul 5. sınıfta öğrenim gören 34 öğrenci (17 deney, 17 kontrol) oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test ve test tekrar test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Katılımcılara sırasıyla“Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği”(Gülle ve ark., 2009),“İngilizceye Yönelik Tutum Ölçeği”(Baş, 2012) ve ''İngilizce Dersi Kazanım Testi'' uygulanmıştır. Tüm öğrenciler kontrol ve deney grubu olarak ayrıldıktan sonra ilk olarak ön testler uygulanmıştır. Ön test uygulandıktan sonra 8 hafta boyunca Beden Eğitimi ve Spor derslerinde deney grubu öğrencilerine İngilizce dersine yönelik ünite ve konuları kapsayan dersler oyun formunda verilmiştir. Kontrol grubuna ise sadece Beden Eğitimi dersi işlenmiştir. Tüm öğrencilere (kontrol-deney grubu) 8 hafta sonunda son test uygulanmıştır. 4 hafta sonra da hem kontrol hem de deney grubuna tekrar " İngilizce Dersi Kazanım Testi'' uygulanmıştır. Araştırma bulguları IBM SPSS Statistic 20 programı ile incelenmiştir. Sonuç olarak disiplinlerarası öğretim metodu ile hazırlanan Beden Eğitimi ve Spor dersine katılan deney grubunun İngilizce başarı puanları kontrol grubuna göre daha fazla artmış, aynı şekilde Beden Eğitimi ve Spor dersi tutum ölçeği ile İngilizce dersi tutum ölçeğindeki puanlara göre deney grubundaki öğrencilerin puanlarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the achievements in the secondary school 5th grade English lesson to the students through the contextual method in the interdisciplinary teaching method with the achievements in the Physical Education and Sports lesson. The sample of the research was 34 5th grade students (17 experiment, 17 control) studying at secondary school. Experimental model with pretest-posttest and test-retest control group, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The 'English Course Outcome Test' was applied. After dividing all students into (control-experimental group) pre-tests were applied first. After the pre-test was applied, the lessons covering the units and subjects related to the English lesson were given in the form of a game to the experimental group students in Physical Education and Sports classes for 8 weeks. On the other hand, only physical education lesson was taught to the control group. A post-test was administered to all students (control-experimental group) at the end of 8 weeks. After 4 weeks,“English Lesson Achievement Test”was applied again to both the control and experimental groups. The research findings were analyzed with the IBM SPSS Statistic 20 program. As a result, the English achievement scores of the experimental group participating in the Physical Education and Sports course, which was prepared with the interdisciplinary teaching method, increased more than the control group, and it was concluded that the scores in the Physical Education and Sports course attitude and English course attitude scale increased the scores of the students in the experimental group.