Beden eğitimi ve sporda multidisipliner yaklaşım: Bilişim teknolojileri dersi örneği
Multidisciplinary approach in physical education and sports: An example of information technologies lesson
- Tez No: 821274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH BALYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı; disiplinlerarası öğretim anlayışıyla işlenen beden eğitimi derslerinin, öğrencilerin bilişim teknolojileri dersi kazanımlarına ve beden eğitimi ile bilişim teknolojileri derslerine ilişkin tutumlarına olan etkilerini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini, Şırnak ili Bostancı Ortaokulunda okuyan 22 6. Sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu öğrencilerden 12 tanesi kontrol grubunu, 10 tanesi de deney grubunu oluşturmaktadır. Katılımcılara sırasıyla“Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği”(Güçlü ve Güllü, 2009),“Bilişim Teknolojileri Dersi Tutum Ölçeği”(Işık ve Rıza, 2011) ve bilişim teknolojileri dersi kazanım testi uygulanmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Tüm öğrencilere ön testler uygulandıktan sonra, deney grubundaki öğrencilere 8 hafta boyunca Beden Eğitimi ve Spor derslerinde Bilişim Teknolojileri dersinin konularını kapsayan çeşitli oyunlar verilmiştir. Kontrol grubuna ise Beden Eğitimi dersi müfredatına uygun olarak dersler işlenmiştir. 8 haftanın sonunda iki gruba da son testler uygunlanmıştır. Araştırmanın verileri IBM SPSS Statistic 20 programı ile incelenmiştir. Sonuç olarak iki grup için de beden eğitimi dersi tutum ölçeği ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında deney grubunda anlamlı farklılıklar bulunmuştur ve sonuçlar olumlu yöndedir. Kontrol grubunda anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Bilişim teknolojileri dersi tutum ölçeği karşılaştırıldığında kontrol grubu için olumsuz yönde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bilişim teknolojileri dersi kazanım testi puanlarına bakıldığında iki grup için de anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Deney grubunun ve kontrol grubunun başarı puanları artmıştır. Fakat deney grubundaki etki kontrol grubuna göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of physical education and sport lessons which are organized with the understanding of interdisciplinary teaching, on students' information technologies lesson learning outcome and their attitudes towards to physical education and information technologies lessons. The sample of the study consists of 6th grade students (n=22) from Bostancı Secondary School in Şırnak. 12 of these students were the control group and 10 were the experimental group.“Attitude Towards to Physical Education Lesson Scale”(Güçlü and Güllü, 2009),“Attitude Toward to Information Technologies Lesson Scale”(Işık ve Rıza, 2011) and information technologies lesson outcome test were used in data collection. In this study, one of the quantitative research methods, the quasi-experimental model with pre-test and post-test control group was test. After the pre-test was applied to all students, the games covering the subjects related to Information Technologies Lesson were given to the experimental group students in Physical Education and Sport Lessons for 8 weeks. For the control group, Physical Education lesson was taught according to curriculum. Post tests were applied to both groups at the end of 8 weeks. The research data were analyzed with with the IBM SPSS Statistic 20 program. As a result; When Physical Education lesson attitude scale pre-test and post-test scores were compared of both groups, significant differences were found in experimental group and results are positive. Significant differences were not found in control group. When Information Technologies lesson attitude scale scores were compared, significant differences were found in control group in a negative way. When Information Technologies achievement scores were compared, significant differences found in both groups. Experimental and control groups' success scores have increased. However the effect in experimental group is more than control group.